Cykl życia domeny – kiedy nazwa strony znów trafia do sprzedaży?

Cykl życia domeny to po prostu czas, jaki mija od momentu jej zarejestrowania do czasu, kiedy znajduje się ona na nowo w wolnej puli adresów internetowych. Każda domena posiada swój cykl życia i jest on uzależniony przede wszystkim od polityki, zgodnie z którą funkcjonuje instytucja dokonująca rejestracji. Zupełnie inaczej wygląda cykl życia domeny .pl od domeny .com.

Domena .pl podlega na przykład możliwości rezerwacji, jakiej nie ma w przypadku domen globalnych. Tam prawo do posługiwania się adresem przysługuje w momencie zaksięgowania się wpłaty środków.

  • W Polsce NASK daje okres 14 dni od momentu zarejestrowania domeny, na dokonanie płatności.
  • Od momentu dokonania takiej opłaty, domena jest rejestrowana na okres 365 dni.
  • Po tym czasie konieczne jest dokonanie opłaty za wydłużenie.
  • Jeżeli nie zostanie dokonana opłata, domena na 30 dni trafia do tak zwanej kwarantanny. Strona i poczta są wyłączane, jednakże w tym czasie można jeszcze wykupić swoją domenę.
  • 31 dnia domena trafia na nowo do wolnej puli i może zostać wykupiona przez kogoś innego.

cykl życia domeny

W przypadku domeny .com, nie ma możliwości rezerwowania domeny, jednakże po okresie kwarantanny, istnieje jeszcze czas 40 dni na wykupienie domeny przez właściciela i jest ona na ten czas zamrażana. Jej wykupienie jest jednak znacznie bardziej kosztowne, ponieważ wliczana jest również tak zwana opłata za przywrócenie.

Najlepszym rozwiązaniem jest regulowanie na bieżąco opłat za możliwość posługiwania się domeną. W innej sytuacji, strona internetowa, ale również poczta mogą zostać wyłączone. Znacznie gorszą sytuacją jest jednak utracenie domeny i jej powrót na rynek. W każdej chwili inna osoba lub inna firma ma możliwość jej zarezerwowania i skorzystania z niej. Może to prowadzić do sporych strat finansowych. W szczególności dotyczy to witryn firmowych, z których korzystają klienci firmy. W każdej sytuacji utrata możliwości prowadzenia strony pod jej dawnym, rozpoznawalnym już adresem jest niewygodne i na pewno może przynieść szkody.

Comments

comments