Emoji w nazwie domeny – czy tak będą wyglądać adresy stron w przyszłości?

Dotychczasowe nazwy domen internetowych składały się z liter, które w zestawieniu tworzyły mniej lub bardziej ciekawe wyrazy i nazwy. Urozmaiceniem mogły być na przykład rozszerzenia. Aktualnie istnieje o wiele atrakcyjniejsze rozwiązanie. Otóż już teraz każdy może zarejestrować domenę, która stworzona jest z rozbudowanych emotikon. To żart? Skądże! To nowoczesny pomysł, który zyskuje co raz większą popularność.

emotikony

Emotikony zwojowały świat

Jeszcze niedawno nikt nie wpadł by na myśl, że już niedługo będziemy mogli wyszukiwać domeny po wpisaniu konkretnych emotikon. Użytkownicy mobilnych urządzeń w szczególności cenią sobie możliwość korzystania z emotikonek, gdyż to właśnie oni najczęściej posługują się takimi obrazkami wyrażającymi emocje. Zarówno na telefonie jak i tablecie bardzo łatwo jest użyć emotikony, a wystarczy posłużyć się na przykład klawiaturą emoji.

Skąd pomysł na umieszczanie emotikon w domenach?

Tak naprawdę choć wydaje się inaczej emotikony pojawiające się w nazwach domen to nie żadna nowość. Pierwsza taka strona powstała bowiem w 2001 roku, kiedy to mężczyzna o imieniu Gregg stworzył i zarejestrował domenę o rozszerzeniu .com, która posiadała właśnie emotikony. Jednak tuż po tym incydencie zablokowano możliwość rejestrowania domen z emotikonami w rozszerzeniu .com. Są także inne przykłady stron z emotikonami w nazwie, które zostały zarejestrowane w poprzednich latach:

  • strona zarejestrowana w 2011 roku przez Panic Software
  • strona Coca-Coli, która powstała w 2015 roku jako część kampanii reklamowej. Emotikony przedstawiały szczęście, a cała kampania odbywała się w Ameryce Południowej
  • strona linii lotniczych Norwegian Airlines, która zawiera obrazek samolotu
  • strona zarejestrowana przez GoDaddy w 2016 roku.

Emotikony w przeglądarkach

Aktualnie możliwe jest już używanie emotikon w domenach, a dodatkowo są one także kompatybilne ze wszystkimi przeglądarkami. Tak naprawdę nazwa danej domeny, w której obecne są emotikony stworzona jest w systemie ASCII. Posiada on specjalne znaki, które umożliwiają zapisywanie danych znaków, które wyświetlane są później jako emotikony. To sama przeglądarka przekształca nazwę domeny w postaci punycode czyli wygląda to tak: xn—znakiascii-kodznakowunicode. W ten sposób można łatwo przekształcić znaki w serduszko, uśmiech czy dowolną emotikonę i odwrotnie.

Emotikony w Googlach

Google jest jedną z przeglądarek, które są w pełni kompatybilne z emotikonami. Jednak tutaj pojawia się ciekawa sprawa, gdyż w przeciwieństwie do niektórych przeglądarek Google nie wyświetlają przekonwertowanych na tekst emotikon, a ukazują pełne obrazki. Możliwe jest, więc bezproblemowe wyświetlanie domen z emotikonami w ich pełnej okazałości.

Możliwość używania emotikon podczas tworzenia nazw domen jest bardzo ciekawa, gdyż wpływa na możliwość urozmaicenia wyglądu czy przekazu nazw. Jest to duże ułatwienie szczególnie dla użytkowników stron mobilnych, którzy korzystając z urządzeń mobilnych o wiele wykorzystują znaki emoji niż litery. Stąd też rozwiązanie to spotkało się z dużą sympatią.

 

Comments

comments