Co zrobić kiedy domena trafia na listę spamu?

Domena internetowa to nasza wizytówka, dlatego warto dbać o jej wiarygodność i postarać się by domena nie trafiła na listę spamu.

Kiedy domena może zostać uznana za spamującą?

W przypadku, gdy wysyłamy korespondencję o treści handlowej, reklamowej, kluczową kwestią jest pochodzenie adresów e-mail, na które wysyłamy wiadomości. Już wysłanie pojedynczej wiadomości na przypadkowy adres, może spowodować zgłoszenie naszej domeny jako źródła spamu. Bazę odbiorców wiadomości należy budować rzetelnie np. poprzez świadome zapisanie się odbiorców do newslettera.

Domena

Domena może trafić na listę spamu także wtedy, gdy adres IP przydzielony do hostingu straci wiarygodność. Największym zagrożeniem jest zatem hosting współdzielony, gdyż za błędy innych użytkowników wszyscy użytkownicy odpowiadają solidarnie. Dlatego dobrą opcją jest inwestycja w indywidualny numer IP. W tym wypadku za jego reputację odpowiada się samodzielnie, co zapewnia większy komfort.

Uznanie domeny za spam grozi też wtedy, gdy dostęp do domeny uzyskają cyberprzestępcy. Dlatego tak ważne jest ustawianie silnych haseł dostępu, logowania dwuetapowego i korzystanie z innych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo w sieci.

Czy domena jest na liście spamu? Jak to sprawdzić?

Podejrzewając, że domena mogła trafić na czarną listę warto to sprawdzić. Przede wszystkim jednak trzeba zaznaczyć, że nie istnieje jedna spam lista. Przeciwnie – jest ich wiele. Na szczęście z pomocą ogólnodostępnych narzędzi może je łatwo sprawdzić. Takie informacje można uzyskać na przykład na stronie The Anti-Abuse Project, która bierze pod uwagę najpopularniejsze listy RBL.

Jak usunąć domenę z czarnej listy?

Jeśli domena znajdzie się na listach RBL to warto skontaktować się z ich administratorami i zapytać o powód dodania adresu do listy spamu oraz poprosić o jego usunięcie. Jednak co najważniejsze, ustalenie przyczyny pozwoli ją wyeliminować i zapobiec ponownemu trafieniu na listę. Jeśli tego nie zrobimy adres znów zostanie uznany za spam i wtedy jego usunięcie będzie o wiele trudniejsze.

Dbanie o reputację domeny i jakość mailingu ma znaczenie dla wizerunku marki. Dlatego warto podjąć wszelkie możliwe kroki, by uniknąć wizytówki spamera.

Comments

comments