Czym jest opcja na domenę i jak to działa w praktyce?

Opcja na domenę jest to po prostu możliwość pierwszeństwa w zakupie domeny, która już wygasła. Zdarza się bowiem, że właściciele domen po jakimś czasie rezygnują z ich przedłużenia i trafiają one wówczas do wspólnej puli, z której można je wykupić i wykorzystać. Jeżeli ktoś posiada opcję, wówczas do niego jako pierwszego w kolejności może trafić wybrana domena. Domena, która ma założoną opcję, to gwarancja, że będzie istniała możliwość jej wykupienia, jeśli pierwotny właściciel nie wyrazi takiej chęci.

opcja na domene

Najważniejsze informacje na temat zakładania opcji na domenę

Poniżej prezentujemy kilka istotnych informacji dotyczących zakładania opcji na domeny:

  • Opłatę należy uiścić z góry, zazwyczaj wynosi ona około trzydziestu złotych.
  • Taka opcja ma okres ważności wynoszący trzy lata.
  • Istnieje możliwość przedłużenia opcji na okres kolejnych trzech lat. Wówczas opłata taka wynosi czterdzieści złotych.
  • Właściciel opcji może ją sprzedać, można ją również kupić lub przechwycić.

Warto wiedzieć o tym, że możliwość zakładania opcji istnieje obecnie tylko na polskim rynku. Ogranicza to więc możliwość do domen o rozszerzeniu .pl. Ponadto, taka domena nie może znajdować się w stanie kwarantanny. Taki stan uaktywnia się w momencie, kiedy mija okres możliwości przedłużenia domeny, czyli dokładnie po 365 dniach od jej rejestracji. Przez kolejne trzydzieści dni domena znajduje się w zawieszeniu i istnieje jeszcze możliwość jej wykupienia przez właściciela i w tym czasie nie ma takiej możliwości dla nikogo innego.

Czy warto założyć opcję na wybraną przez siebie domenę?

Wiele osób zastanawia się nad sensem takiego działania. Istnieje przecież możliwość, że właściciel będzie w nieskończoność przedłużał i wykupował swoją domenę. Wówczas taka opcja nie zrealizuje się nigdy. Okazuje się jednak, że każdego dnia tysiące domen trafiają do puli, z której można je kupować, a niektórzy właściciele nie decydują się na przedłużenie swojego abonamentu. Wówczas opcja to doskonałe rozwiązanie, ponieważ ma się pierwszeństwo do jej wykupienia i wykorzystania. Dzięki opcjom można wejść w posiadanie bardzo dobrej domeny, która później wygeneruje spore zyski.

Istnieje również możliwość zakupienia opcji od innej osoby, która założyła ją wcześniej. Niektórzy kupują opcje na setki różnych domen, a następnie rezygnują z nich, kiedy pojawia się możliwość przedłużenia i w takiej sytuacji opcję można po prostu przechwycić. Jeśli znajdzie się większa liczba chętnych, wówczas opcja jest licytowana. Stosunkowo niewielki koszt rzędu trzydziestu złotych daje więc spore możliwości zarobkowe.

Na jakie opcje warto zakładać opcje?

Nie ma jednej odpowiedzi na takie pytanie, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto jest jej właścicielem i czy kiedykolwiek będzie chętny na sprzedaż swojej domeny. Na pewno warto więc sprawdzić, kto jest abonentem i kiedy wygasa jego umowa na daną domenę. Poza tym, można też zweryfikować, czy domena działa aktywnie i czy jest aktualizowana, ponieważ może to dać pogląd na sytuację. Zawsze warto jednak zakładać opcje na domeny, które wydają się być wartościowe, ponieważ przy odrobinie szczęścia można z czasem zostać posiadaczem jednej z nich.

Comments

comments