Czym są domeny IDN?

Pojęcie domen IDN może brzmieć zagadkowo. W praktyce jednak to coś nam bardzo bliskiego, choć stosunkowo rzadko spotykanego. Skrót IDN to angielskie pojęcie „Internationalized Domain Name”, oznaczające nazwy domen wykorzystujące znaki diakrytyczne.

Przypomnijmy, że znaki te, określane też jako diakrytyki, to wszelkie znaki graficzne używane w różnych alfabetach, umieszczane nad lub pod literą, bądź też obok lub wewnątrz niej. To właśnie one zmieniają sposób odczytu tej litery i tworzącą przez to zupełnie nową literę. W polskim języku mamy dziewięć liter tworzonych za pomocą znaków diakrytycznych i są to ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Oczywiście takie znaki nie są domeną naszego języka. W innych alfabetach możemy spotkać się między innymi z takimi literami jak:

ď, ě, ň, ř, š, ť, ž, ñ, ă, ș, ä, ö, æ, ø, á, é, í, ó, ú, ý, ā, ǟ, ḑ, ē, ī, ļ, ņ, ō, ȯ, ȱ, õ, ȭ, ŗ, š, ț, ū…

PunyCode

Domeny IDN funkcjonują dzięki funkcjonowaniu dwóch postaci domeny – zewnętrznej i wewnętrznej. Pierwsza z nich posiada znaki diakrytyczne, natomiast druga jest odwzorowywana z pomocą specjalnego algorytmu (PunyCode), który przekształca nazwę do postaci pozwalającej na wprowadzenie jej w DNS. I tak przykładowo adres www.łódź.pl przybrałby formę www.xn--d-uga0v4h.pl. Obecnie wszystkie popularne przeglądarki internetowe bez trudu radzą sobie z przeprowadzeniem tej procedury.

Czy warto stosować znaki diakrytyczne w nazwach domen?

Niedługo minie 20 lat odkąd możliwa jest rejestracja domen z polskimi znakami diakrytycznymi. Jednak wciąż stanowią one niewielki procent wszystkich domen rejestrowanych w naszym kraju. Dzieje się tak, ponieważ użytkownicy internetu są przyzwyczajeni do wprowadzania adresów bez polskich znaków. Unikanie narodowych znaków jest też sposobem na to, by adres stał się bardziej przyjazny w odbiorze, szczególnie dla obcokrajowców. Zatem na takie rozwiązanie z pewnością nie zdecyduje się żadna firma o zasięgu międzynarodowym.

Jednak w niektórych przypadkach warto rozważyć rejestrację domeny IDN. Choćby wtedy gdy działamy lokalnie i chcemy wyróżnić się wśród konkurencji. Albo, by chcemy użyć w nazwie strony internetowej oryginalnie brzmiącego nazwiska lub nazwy firmy. Stosowanie znaków diakrytycznych może też ustrzec przed zniekształcaniem oryginalnego brzmienia nazwy, co ma duże znaczenie podczas budowania wizerunku marki. Domeny IDN to także doskonała alternatywa dla standardowych domen, które są niedostępne w puli wolnych adresów. Warto też pamiętać, że utrzymanie domeny z polskimi znakami jest tańsze, w porównaniu z domeną bez „ogonków”. Zarejestrowanie domeny ze znakami diakrytycznymi może być też dobrym wyjściem, jeśli chcemy zabezpieczyć się przed działaniem nieuczciwej konkurencji, a nasza oryginalna nazwa takie znaki zawiera.

Wszystkie wyżej wymienione zalety zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę w krajobrazie polskiego e-biznesu, dlatego wielu specjalistów jest przekonanych, że zainteresowanie domenami IDN będzie rosło. Tak zresztą pokazują globalne trendy, choć wciąż domeny IDN stanowią pewien ewenement.

Comments

comments