Domena wagi państwowej – najciekawsze przypadki przejęć urzędowych domen

Temat domen jest stale bardzo ważny i co jakiś czas nagłaśniany przez media. Osoby, które dawno temu zarejestrowały różne domeny z końcówką .com po latach mogły cieszyć się sporym zyskiem z ich sprzedaży. Nie ma się co dziwić, ponieważ domena jest bardzo ważnym elementem każdej marki. Niekiedy wykupienie pożądanego przez firmę adresu internetowego jest bardzo kosztownym zakupem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku państw oraz polityków, którzy nimi rządzą. Poniżej prezentujemy najciekawsze przypadki związane właśnie z najważniejszymi domenami państwowymi.

domenaCiekawym przykładem może być rosyjska domena putin2018.ru. Okazuje się, że została ona wykupiona już w roku 2008. Oznacza to, że Władimir Putin musiał zakładać wówczas, że władza w jego rękach będzie znajdowała się przynajmniej do roku 2014. Oczywiście, domena ta co jakiś czas zmienia swojego właściciela, jednak stale są to osoby z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji. Nie jest to oczywiście jedyna domena, którą Putin może wykorzystać w przypadku kolejnych wyborów. W sieci znajdują się bowiem już domeny przygotowane na lata 2024-2048. Ciekawić może jedynie fakt, że w roku 2024 Władimir Putin będzie mógł cieszyć się słusznym wiekiem 96 lat.

Ciekawą kwestią jest możliwość rejestracji domeny z rozszerzeniem .eu. Obecnie taką możliwość mają jedynie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Dlaczego ta kwestia jest problematyczna?

  • W związku z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tysiące osób i firm mogą stracić prawo do posługiwania się takimi domenami.
  • Komisja Europejska nadal nie zamierza zmieniać funkcjonującego w Unii prawa i rozszerzyć listy państw, które miałyby możliwość korzystania z tego europejskiego rozszerzenia.
  • Wiele innych państw również uważa, że sytuacja ta powinna ulec zmianie, ponieważ same nie są członkami Wspólnoty, jednak znajdują się geograficznie w Europie i chciałyby móc korzystać z takiego rozszerzenia.

Unia Europejska nie zakłada jednak obecnie możliwości zmian w swoim prawodawstwie w tym zakresie. Może to stanowić problem dla wielu Brytyjczyków.

Ciekawy przykład można znaleźć również w naszym polskim otoczeniu. W zeszłym roku bardzo głośno było o sprawie związanej ze stroną kppis.pl. Do niedawna na stronie można było znaleźć informacje na temat klubu parlamentarnego partii rządzącej, a w pewnym momencie domena ta została przejęta przez Klub Przyjaciół Pieczywa i Sera. Nowy właściciel domeny przez jakiś czas mógł nawet otrzymywać różnego rodzaju maile od członków partii. Dziwić może jedynie fakt, że nie tylko nie dokonano opłaty za przedłużenie ważności domeny w terminie, ale nie zrobiono tego również w czasie trzydziestodniowej karencji.

Temat domen nadal jest bardzo istotny z punktu widzenia nie tylko firm i przedsiębiorstw, ale również polityki. Coraz więcej osób decyduje się na zarejestrowanie domeny, która za jakiś czas może okazać się dosłownie żyłą złota. Często udaje się odsprzedać później takie domeny z ogromnym zyskiem. Warto sprawdzić, która jest jeszcze dostępna https://domeny.domena.pl/

Comments

comments