VPN – czy warto z niego korzystać?

Czy wiesz, że VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, umożliwia utworzenie bezpiecznego połączenia z inną siecią przez internet? Zastanawiasz się, jak to działa i jak właściwie korzystać z VPN? Odpowiadamy!

Co to jest VPN?

Sieci VPN pierwotnie zostały opracowane po to, by umożliwiać bezpieczne połączenie sieci biznesowych przez internet, jak również po to, by umożliwiać korzystanie z sieci biznesowej z domu. Było to możliwe dzięki temu, że sieci VPN przekazują cały ruch sieciowy do własnej wewnętrznej sieci, z zachowaniem takich korzyści jak choćby zdalny dostęp do zasobów sieci lokalnej. Innymi słowy dzięki VPN możliwe jest podłączenie komputera lub urządzenia mobilnego z zewnętrznym urządzeniem, z pomocą którego będzie można łączyć się z internetem. Tym samym nasze urządzenie działa tak, jakby znajdowało się tej samej sieci, co połączony z nim VPN.

Zastosowanie VPN w praktyce

Możliwości, które daje VPN zaczęto szybko wykorzystywać na różne sposoby, między innymi do ominięcia ograniczeń geograficznych na stronach internetowych. VPN można też użyć do ukrywania swojej aktywności internetowej podczas używania publicznych sieci wi-fi, do oglądania serwisów streamingowych, do przesyłania strumieniowego audio i wideo itp. Tradycyjnie jest też wykorzystywany do uzyskiwania dostępu do sieci biznesowej lub domowej na przykład podczas podróży. Warto wiedzieć, że wśród funkcjonalności powiązanych z VPN jest też ochrona przed zagrożeniami internetowymi, choćby takimi jak złośliwe oprogramowanie. Ponadto VPN chroni podczas torrentowania i pozwala zyskać pewną anonimowość w sieci. VPN to także opcja bardzo polecana dla graczy online, którzy chcą ochronić swoje urządzenie przed atakami DDoS oraz ograniczaniem przepustowości. Usługa VPN zapewni im stabilne połączenie z internetem. Co ciekawe, VPN jest stosowany również po to, by ominąć cenzurę internetu, na przykład w Chinach. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas połączenia z VPN komputer lub urządzenie mobilne korzysta ze stron internetowych za pośrednictwem szyfrowanego połączenia, a adres IP i wirtualna lokalizacja zostają ukryte.

Jak korzystać z VPN?

Zapewnienie sobie anonimowości i bezpieczeństwa w sieci są dość kuszącą perspektywą, dlatego warto wiedzieć jak korzystać z VPN. Okazuje się, że jest to dość proste. Wystarczy znaleźć w internecie takie rozwiązania jak ExpressVPN, NordVPN czy też Surfshark, zarejestrować się na jednej z dedykowanych ich stron i pobrać program na swoje urządzenie. Tego typu rozwiązania umożliwiają skorzystanie z wersji próbnych, więc można przetestować, jak VPN sprawdza się w praktyce.

VPN to najlepsze rozwiązanie, by bezpiecznie korzystać z publicznych hotspotów wi-fi, uzyskać dostęp do witryn z ograniczeniami lokalnymi, odblokować witryny strumieniowe itp. Ochrona przed modułami śledzącymi zapewnia też ochronę przed natrętnymi reklamami. Dlatego rozwiązanie to docenią wszyscy ci, którzy chcą bezpiecznie korzystać z internetu w każdym miejscu i czasie, zachowując jednocześnie maksymalną prywatność i komfort.

Comments

comments