Zbliżający się Brexit a kwestia europejskich domen

Politycy, którzy podejmowali pierwsze kroki związane z tak zwanym Brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej, z pewnością nie zdawali sobie sprawy ze wszystkich konsekwencji prawnych, które mogą dotknąć ich kraju. Takich skutków może być naprawdę wiele, a jednym z nich jest brak możliwości korzystania z domen o rozszerzeniu .eu, które cieszą się przecież ogromną popularnością.

Należy bowiem podkreślić, że w związku z przepisami unijnymi, możliwość posługiwania się domeną .eu posiadają jedynie osoby fizyczne i podmioty, które mają swoje miejsce zamieszkania lub siedzibę w kraju członkowskim Unii. Planowane wyjście Wielkiej Brytanii z unijnych struktur to końcówka roku 2019 i wtedy może pojawić się dla wielu osób i firm prawdziwy problem.

Brexit

Jak wygląda obecnie sytuacja związana z rejestracją domeny .eu?

  • Taką możliwość ma jedynie dwadzieścia osiem państw członkowskich Unii Europejskiej.
  • Szwecja i Norwegia nie mogą rejestrować domen pod tym adresem, pomimo tego, że geograficznie znajdują się w Europie.
  • Komisja Europejska podkreśla, że bardzo poważnie podchodzi do tej kwestii i również Wielka Brytania straci wkrótce tę możliwość.

Polityka unijna w tym zakresie jest bardzo krytykowana od wielu lat i należy mieć nadzieję, że Unia podejmie jakieś kroki do jej zmian. Nie wiadomo również, kiedy dokładnie nastąpi wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur i czy zarejestrowane do tej pory domeny, stracą nagle swoje adresy. Z pewnością ratunkiem jest podanie adresu, który znajduje się w innym kraju członkowskim Unii. Każdy ma przecież taką możliwość.

Zapewne może w przyszłości pojawić się również możliwość skorzystania z usługi nazywanej trustee. Polega ona na tym, że wymagany adres zapewniany jest przez rejestratora. Istnieją już obecnie domeny, dla których uruchomiona została tego typu usługa. Z pewnością wiele firm i osób fizycznych obawia się tego, jaka będzie polityka Unii Europejskiej w związku z rejestrowaniem domen .eu. Warto jednak podejść do tematu spokojnie, ponieważ możliwe są różnego rodzaju rozwiązania.

 

Comments

comments