ARPA

Dokładnie dziś – 34 lata temu, w odpowiedzi na sukces Związku Radzieckiego i ich programu kosmicznego, który zaowocował umiejscowieniem pierwszej sondy w przestrzeni pozaziemskiej Sputnik 1, Stany Zjednoczone powołały do życia Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych (ARPA). Ta miała zmienić całkowicie pojęcie obronności wprowadzając bardzo daleko idące rozwiązania technologiczne. Obawiając się zasięgu rakiet Rosjan, robiono wszystko by wyprzedzić ich potencjalne ruchy oraz zagrożenia z nimi związane.

Na zlecenie Departamentu Obrony ARPPA stworzyła pierwszą zdecentralizowaną sieć komputerową łączącą wszelkie możliwe systemy obrony ARPANET, która była zalążkiem tego co dziś znamy jako Internet – a był to dopiero początek ich osiągnięć. Z czasem chcąc poszerzyć jej kompetencję i możliwości przemianowano ją na Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności znaną szerzej jako DARPA.

Budżet oraz finansowanie zostały niebagatelnie zwiększone, a to otworzyło drzwi ku wielu nowym możliwościom. DARPA po dziś dzień, skupia nie tyle jedne z najściślejszych umysłów naszych czasów, ale i zarazem kreatywnych marzycieli otwartych na to co „nowe”. Stara się przesuwać granicę w kwestii technologii. Obecnie bardzo duży nacisk jest pokładany w robotyce oraz sztucznej inteligencji, które z pewnością są kolejnymi kamieniami milowymi w rozwoju ludzkości. Nie są już odległą fantazją, a bardzo namacalną częścią naszego obecnego życia.

Comments

comments