Wpływ hostingu na pozycjonowanie stron

Na skuteczne pozycjonowanie stron internetowych wpływa wiele czynników, których pełną listę znają chyba tylko administratorzy wyszukiwarek. Niemniej jednak wiele z nich można wymienić z łatwością, jak choćby odpowiednie słowa kluczowe, wysokiej jakości content, wartościowe linki czy też dobra historia domeny. Część elementów nie ma jednak znaczenia. A hosting? Czy host internetowy wpływa na SEO witryny?

Wybór hostingu może mieć znaczący wpływ na SEO i pozycje strony w wyszukiwarce. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że od jakości usługi hostingowej, polegającej na udostępnieniu miejsca na pracującym bez przerwy, stale podłączonym do internetu serwerze, zależy w dużej mierze szybkość ładowania strony. Tymczasem, jak powszechnie wiadomo – szybkość strony jest jednym z ważniejszych czynników rankingowych w wyszukiwarkach. Wszystko dlatego, że wyszukiwarki doceniają przyjazne użytkownikom strony, a te są takie między innymi wtedy gdy działają szybko i sprawnie. Szybka strona to większy ruch i konwersja, a także niższy współczynnik odrzuceń, a więc dokładnie to, na czym powinno zależeć każdemu administratorowi strony internetowej.

Rodzaje hostingu a szybkość strony

Analizując to, w jaki sposób hosting może wpływać na pozycjonowanie strony trzeba zwrócić uwagę na dostępne rodzaje hostingu. Korzystając z hostingu współdzielonego, czyli z serwera, który obsługuje wiele małych witryn musimy liczyć się z tym, że wzrostu ruchu na pozostałych stronach może negatywnie odbić się na szybkości naszej witryny. Większą gwarancję, że szybkość innych stron nie zaważy na szybkości naszej strony zapewnia hosting VPS, czyli prywatny serwer wirtualny, gdyż każda strona ma na nim swoją własną wirtualną przestrzeń, niezależną od innych witryn korzystających z tego samego serwera.

Rozwiązaniami, które eliminują ryzyko utraty szybkości witryny zarówno z powodu gwałtownego wzrostu ruchu na stronie, jak i innych stronach zapewnia hosting w chmurze, który dostosowuje się do aktualnych potrzeb lub hosting serwera dedykowanego, czyli hostowanie jednej strony na jednym, dedykowanym jej serwerze. Oczywiście wybierając optymalną dla siebie usługę hostingową należy wziąć pod uwagę zarówno potrzeby własnej witryny, jak i możliwości finansowe. Zupełnie inne potrzeby będzie miał duży portal internetowy, a inne niewielki e-sklep.

Warto także przyjrzeć się innym czynnikom, jak choćby lokalizacja serwera hostingowego – im dalej znajduje się fizyczna lokalizacja serwera, tym większe opóźnienie w przesyłaniu danych. Kluczowa jest też bezawaryjność, którą można sprawdzić zwracając na procentowy czas bezawaryjnego działania serwera. Warto też sprawdzić, czy dostawca usług hostingowych umożliwia przetestowanie proponowanych przez niego rozwiązań.

Każdy, komu zależy na wysokich pozycjach w wyszukiwarkach, na czele z Google, powinien starannie zapoznać się z ofertami dostawców hostingu i wybrać taką opcję, która najlepiej spełni oczekiwania. Od hostingu w dużej mierze zależy sprawne i niezawodne funkcjonowanie witryny w sieci, dlatego warto stawiać na sprawdzone rozwiązania. Liczy się nie tylko cena, ale też wiele czynników takich jak pojemność serwera, obsługa niezbędnych technologii, bezpieczeństwo czy też dostępność wsparcia technicznego.

Comments

comments