Chmura obliczeniowa ma wiele różnych zastosowań. Microsoft wydaje naprawdę spore środki na jej rozwój oraz odpowiednie zabezpieczenie. Wszystkie popularne obecnie serwisy takie jak na przykład oferujący filmy i seriale Netflix czy największy portal społecznościowy – Facebook, korzystają właśnie z chmury obliczeniowej. W wielkim skrócie polega to na dzieleniu się zasobami technologii informacyjnej, niezależnie od tego w jakim miejscu na ziemi znajduje się konkretny użytkownik. Wokół chmury obliczeniowej krąży wiele mitów, które nie są zgodne z prawdą. Warto poznać również prawdziwe fakty, aby móc orientować się, na czym polega ta technologia.
Fakty dotyczące chmury obliczeniowej
Nie będzie przesadne stwierdzenie, że chmura obliczeniowa jest coraz chętniej wykorzystywana – jak wskazują statystyki, coraz więcej biznesów decyduje się na skorzystanie z jej ogromnych możliwości. Wielu klientów ceni sobie to, że mogą korzystać z niezbędnych dla nich zasobów, niezależnie od różnego rodzaju awarii lub tego, w jakim aktualnie znajdują się miejscu.
- Potrafi ona doskonale dopasowywać się do rodzaju biznesu. W przypadku niewielkiej działalności można z powodzeniem zdecydować się na hosting współdzielony. Jeżeli jednak większa firma decyduje się na takie rozwiązanie, znacznie lepiej sprawdza się hosting prywatny lub VPS.
- Firmy, które korzystają z możliwości chmury obliczeniowej z pewnością mają szansę zaoszczędzenia. Nie muszą bowiem wydawać pieniędzy na serwery, oprogramowanie, czy też różnego rodzaju urządzenia sieciowe. Z chmury obliczeniowej można skorzystać dosłownie wszędzie – pozwala to również na oszczędność czasu.
- Chmura w doskonały sposób ułatwia sprzedaż usług firmy. Nie ma najmniejszego problemu z tym, aby pozyskać informacje demograficzne na temat klientów korzystających z usług. Można także prowadzić w ten sposób księgowość firmy, co znacznie skraca cały proces i jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.
Faktem jest z pewnością, że korzystanie z chmury obliczeniowej jest dla każdego biznesu doskonałym rozwiązaniem. Tak samo wielka korporacja, jak i początkująca rodzinna firma z pewnością odczują korzyści, jakie daje taka chmura. Wiele rzeczy można wykonać znacznie szybciej, a nieograniczony dostęp do istotnych zasobów jest tu kluczowy. Z każdego miejsca na ziemi można z powodzeniem z nich korzystać.
Prowadzenie usług w chmurze to tak naprawdę odpowiedź na to, jak bardzo zmieniają się technologie i w jaki sposób można wykorzystać bardziej nowoczesną infrastrukturę informatyczną. Badania wskazują na to, że już ponad 70% światowych biznesów korzysta z możliwości, jakie stwarza dla nich chmura obliczeniowa. Wiele osób nadal obawia się tego rozwiązania, przede wszystkim z uwagi na szereg mitów, jakie krążą na ten temat.
Mity na temat chmury obliczeniowej
- Wiele osób uważa, że chmura to tak zwana moda, która bardzo szybko przeminie. Faktem jest jednak, że prace nad chmurą trwały już w latach sześćdziesiątych poprzedniego wieku. Obecnie korzysta z jej możliwości bardzo wiele różnych biznesów. Przede wszystkim pozwala im to w znaczący sposób obniżyć swoje koszty funkcjonowania. Poza tym, w globalnym świecie bardzo cenny jest dostęp do informacji i baz danych z każdego miejsca na ziemi.
- Duża część użytkowników podchodzi do tematu sceptycznie, ponieważ obawiają się o bezpieczeństwo danych. Okazuje się jednak, że temat ten jest priorytetowy dla dostawców usług i muszą oni dopełnić wszelkich starań, aby sprostać bardzo restrykcyjnym przepisom.
- Wydaje się, że chmura jest najlepszym rozwiązaniem dla dużych firm i korporacji. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nowoczesna chmura daje bardzo wiele możliwości. Dzięki niej można na przykład bardzo sprawnie i szybko wystawiać faktury, czy prowadzić małą księgowość. W każdym biznesie liczy się przecież czas, ale również oszczędność finansowa.
Cloud hosting to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które z pewnością sprawdzi się w każdej firmie, niezależnie od jej rozmiarów. Warto zdecydować się na nie, ponieważ korzystanie z przestarzałych rozwiązań informatycznych wcale nie jest bardziej bezpieczne, ani tym bardziej skuteczne.