Sposoby na szybki backup danych w tle z serwera

Każdy użytkownik komputera obawia się utraty swoich danych. Taki scenariusz niestety zdarza się co jakiś czas i można w ten sposób stracić bardzo ważne pliki ze zdjęciami, filmami, czy też dokumenty tekstowe. Okazuje się, że można chronić swoje dane w bardzo prosty sposób i wcale nie potrzeba do tego zaawansowanej wiedzy informatycznej. Poniżej prezentujemy trzy proste sposoby na przeprowadzenie backupu, aby uchronić wszystkie swoje ważne dane. Dzięki nim, można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również sporo nerwów.

bezpieczeństwoW każdej firmie bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie kopii zapasowych wszystkich danych. Ich utrata mogłaby okazać się dla firmy bardzo niekorzystna, przede wszystkim pod kątem finansowym. Warto usprawnić ten proces, aby móc spokojnie prowadzić firmę.

Kopia zapasowa w chmurze

Doskonałym rozwiązaniem jest korzystanie z chmury, na przykład z dysku Google.

  • Za pomocą kilku kliknięć można samodzielnie ustawić, aby co jakiś czas dane automatycznie zapisywały się same na dysku. Google już w roku 2017 umożliwił użytkownikom tworzenie automatycznych kopii zapasowych i synchronizacji wszystkich plików, niezależnie od tego w jakim miejscu się on znajduje.
  • W ten sposób można mieć dostęp do swoich danych i plików, bez konieczności zajmowania miejsca na swoim dysku. To rozwiązanie idealne dla osób, które robią bardzo dużo zdjęć i nie mają możliwości ich przechowywania na domowym komputerze. Poza tym, w razie awarii komputera, dane zostałyby utracone.
  • Dysk Google posiada nieograniczone miejsce do przechowywania danych dla swoich użytkowników firmowych. Jeżeli z danego konta korzysta mniej niż pięć osób, każdy z nich ma do dyspozycji aż 1 TB przestrzeni.
  • Backup wykonywany jest w czasie rzeczywistym, podobnie jak synchronizacja danych.
  • Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne. Dane przechowywane na dysku są zabezpieczone i nikt niepożądany nie ma do nich dostępu. Bardzo często stosuje się to rozwiązanie w korporacjach i różnego rodzaju firmach.

Niestety, darmowe konto na dysku Google dostępne jest jedynie dla użytkowników prywatnych. W przypadku firm zachodzi konieczność dokonywania opłaty w wysokości 46,99 zł za 1 TB przestrzeni. Dla większości użytkowników biznesowych nie stanowi to jednak problemu i dużych kosztów.

Dysk sieciowy NAS lub dysk zewnętrzny

Dysk zewnętrzny to bardzo dobre rozwiązanie w każdej firmie. Może on bowiem pomieścić spore ilości danych, które są bezpieczne. Jego podstawowym minusem jest jednak to, że może z niego korzystać tylko jeden użytkownik. Najlepiej, jeśli nie jest to więc jedyne miejsce, w którym wykonuje się kopię zapasową informacji. Może być on zaś rodzajem zabezpieczenia i dodatkową kopią.

Bez problemu można swoje dane zaszyfrować, dzięki czemu nikt inny nie ma do nich dostępu. Takie rozwiązanie jest bardzo powszechnie wykorzystywane w firmach. Kolejnym plusem jest oczywiście to, że z dysku zewnętrznego można korzystać bez konieczności podłączania sprzętu do Internetu. Podłącza się go do urządzenia za pomocą portu USB.

Dysk sieciowy NAS jest znacznie lepszym rozwiązaniem dla firm, ponieważ umożliwia on współdzielenie danych. Może z niego korzystać w jednej chwili nieograniczona liczba użytkowników. Automatycznie synchronizuje on pliki i automatycznie je szyfruje. Należy jednak pamiętać o tym, że w wypadku kradzieży dysku z firmy można utracić wszystkie dane, które znajdowały się na dysku sieciowym.

Prywatna chmura plików na serwerze

Takie rozwiązanie wykorzystywane jest w wielu firmach. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

  • w pełni zabezpiecza ono wszystkie dane, na przykład na wypadek awarii zasilania,
  • certyfikat SSL szyfruje dane, dzięki czemu stają się one jeszcze bardziej bezpieczne,
  • serwery zlokalizowane są w bezpiecznych miejscach u dostawców,
  • dodatkowym udogodnieniem jest spora przestrzeń dyskowa oraz dobra cena.

Prywatna chmura umożliwia także współdzielenie danych, co jest bardzo ważne w każdej firmie. Dodatkowo, przez całą dobę można liczyć również na wsparcie techniczne, w razie jakichkolwiek problemów z dostępem do swoich danych.

Comments

comments