Cykl życia domeny

Wybór domeny dla swojej strony internetowej tylko z pozoru jest prostym zadaniem. Trzeba pamiętać o wielu elementach, aby domena każdego dnia pracowała na nasz sukces. I co nie mniej ważne, trzeba dbać, żeby nie wygasła!

Rejestracja domeny

Pierwszy krok na drodze do uruchomienia strony www to wybór nazwy, która będzie pasowała do charakteru prowadzonej działalności. Najlepiej, żeby była krótka, a także łatwa do zapamiętania i zapisania. Należy też zastanowić się, jakie rozszerzenie będzie optymalne dla danej witryny. Gdy już decyzja zostanie podjęta trzeba sprawdzić czy wybrane zestawienie jest wolne. Jeśli nie – warto zacząć od przejrzenia alternatywnych rozszerzeń. Do wyboru są nie tylko domeny krajowe, ale też lokalne, globalne i funkcjonalne.

Co ciekawe, jeśli zależy nam na domenie, która jest obecnie zajęta można skorzystać z wyszukiwarki WHOIS, która podpowie nam gdzie dana domena jest zarejestrowana, kiedy została utworzona i co najważniejsze – kiedy wygasa jej ważność. Istnieje też możliwość założenia tzw. opcji na domenę, co zapewni nam pierwszeństwo kupna w sytuacji, kiedy obecnie zarejestrowana domena zwolni się z powodu nieopłacenia rachunku lub rezygnacji przez dotychczasowego właściciela.

Gdy już uda się znaleźć idealny dla danej strony adres można zarejestrować wybraną domenę. Procedura nie jest bardziej skomplikowana od zakupów w sklepie internetowym, więc każdy bez problemu sobie z tym zadaniem poradzi.

Aktywność domeny

Dużo osób zadaje sobie pytanie – kiedy domena stanie się aktywna. Zasadniczo stanie się tuż po opłaceniu należnej za nią kwoty, a konkretnie po zaksięgowaniu przelewu. Oznacza to, że czasem trzeba poczekać około doby. Warto też pamiętać, że o wyświetleniu strony w sieci decyduje też tzw. propagacja DNS, czyli czas niezbędny do odświeżenia informacji o aktywacji danej domeny na serwerach DNS. Zazwyczaj trwa to od kilku do kilkunastu godzin.

Domena pozostanie aktywna do końca okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że jeśli do tego terminu domena nie zostanie odnowiona, to wygaśnie i przestanie funkcjonować! Innymi słowy użytkownicy strony nie będą mogli jej wyświetlić. Oczywiście można temu zapobiec odpowiednio wcześniej odnawiając domenę. Warto zrobić to na kilka dni przed upływem ostatecznego terminu.

Wygaśnięcie domeny

Jeśli domena nie zostanie odnowiona to wraca do puli wolnych domen, więc każdy może ją wykupić. Na szczęście, z myślą o spóźnialskich, wielu usługodawców umożliwia jeszcze odzyskanie domeny przez jakiś czas po jej wygaśnięciu. To jak długo domena będzie możliwa do przywrócenia zależy od polityki konkretnego rejestru. Może to być zarówno kilka dni, jak i kilka tygodni. W przypadku domen z rozszerzeniem .pl okresem kwarantanny będzie 30 kolejnych dni od momentu jej wygaśnięcia. Oznacza to, że jeśli domena zostanie opłacona, to zostanie przywrócona, a jeśli nie to po tym okresie powróci do puli wolnych nazw.

Comments

comments