Czy długość domeny ma znaczenie?

Zastanawiasz się nad zakupem domeny dla swojej nowej firmy lub strony internetowej? Nie masz pewności, czy długość nazwy domeny ma znaczenie i czy lepiej postawić na krótką nazwę, czy nie ograniczać się, kupując dłuższy adres? Jak adresy URL wpływają na SEO witryny lub optymalizację pod kątem wyszukiwarek? Czy mogą pomóc, a nawet zaszkodzić witrynie? Postaramy się pomóc odpowiedzieć na te pytania!

Długość domeny ma znaczenie!

Jeśli możesz wybierać między dłuższą, a krótszą domeną – zawsze wybierz krótką opcję. Przyczynia się do tego kilka niepodważalnych zalet, z jakich skorzystasz podejmując taką decyzję.

Zalety krótkich domen:

  • Są łatwiejsze do zapamiętania.
  • Łatwiej je wyświetlić graficznie.
  • Są prostsze do podyktowania.
  • Lepiej wyglądają.
  • Można je szybciej wprowadzić do przeglądarki.

Krótsze adresy URL, podobnie jak krótka nazwa marki, mają również bardzo konkretne zalety. Krótkie nazwy domen są łatwiejsze do odczytania, ponieważ są tak zwięzłe – tym samym łatwiejsze do zapamiętania. Ponadto, z racji tego, iż zajmują mniej miejsca, łatwiej je umieścić na dowolnym drukowanym materiale, takim jak wizytówki lub broszury.

Krótkie adresy URL mają większą szansę na to, że będą „chwytliwe” i mają większe szanse na to, że zostaną w czyjej głowie. Jedyną wadą krótkiego adresu URL jest to, że jest bardziej prawdopodobne, iż został już zajęty, zwłaszcza jeśli nazwa Twojej marki nie jest w 100% niepowtarzalna. Dlatego lepiej, gdy zawiera wymyślone aniżeli zwykłe słowo. Stąd, często osoby które chcą mieć krótką nazwę domeny muszą zwykle wykazać się bardziej twórczym podejściem, a nawet zapłacić trochę więcej za nazwę domeny z innym rozszerzeniem. Jednak ostatecznie w obu przypadkach możesz uzyskać ten krótki URL witryny, który Ci się podoba.

A może jednak pokusić się o dłuższą domenę? Zerknijmy na kilka być może mniej oczywistych korzyści płynących z takiego rozwiązania.

długość domeny

Korzyści z długich nazw domen

Czy długie adresy URL są lepsze od krótkich? Przeważnie nie, ale są wyjątki. Na przykład, jeśli naprawdę nie możesz podsumować w kilku znakach tego, co Twoja firma robi lub jeśli nazwa Twojej marki jest nieco niejasna, możesz chcieć kupić dłuższy adres URL, aby lepiej wyjaśnić, jaki jest Twój cel założenia danej strony. Załóżmy, że sprzedajesz odzież dziecięcą w Internecie, a nazwa Twojej firmy to „PinkShop”. Aby Twój cel i tożsamość sklepu były trochę jaśniejsze, możesz wybrać coś w stylu pink-shop-kidclothing.pl zamiast tego krótkiego.

Długie nazwy domen nie zabraniają wszelkiego rodzaju udostępniania online, tak jak kiedyś: skoro wiele popularnych usług skraca teraz adresy URL, nie zajmują miejsca na Twitterze ani nie wydłużają swoich udziałów na Facebooku lub Google+, więc nie ma musisz się martwić, że Twoja domena jest zbyt długa – no chyba że jest to więcej, niż trzy lub cztery słowa.

Dłuższe nazwy domen mają również większą szansę na unikatowość, zwłaszcza jeśli łączą słowa w inny sposób, więc możesz móc cieszyć się:

  • niższą ceną
  • większą możliwością wyboru.

Podsumowując, długość nazwy domeny ma znaczenie i krótkie to zwykle te o które warto się starać, nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie zamknąć się na te dłuższe, ale w razie potrzeby – warto wiedzieć jak wykorzystać ich potencjał.

Sprawdź, czy adres, pod którym chcesz posiadać swój serwis jest dostępny: https://domeny.domena.pl/.

Comments

comments