Domena regionalna dla firmy – czy warto?

Domena regionalna to taka, która bezpośrednio wskazuje na konkretną nazwę geograficzną. Może to być nazwa miasta, gminy, województwa lub innej jednostki terytorialnej.

Wśród najpopularniejszych domen regionalnych są takie rozszerzenia jak waw.pl, wroclaw.pl, bydgoszcz.pl, warszawa.pl, pomorskie.pl i wiele innych. Dlaczego i kiedy warto wybrać właśnie takie rozszerzenie, zamiast choćby najpopularniejszej domeny .pl?

domena regionalna

Korzyści z zastosowania domeny regionalnej

Musimy pamiętać, że nie każda firma ma aspiracje do prowadzenia działalności na terenie całego kraju, a tym bardziej poza jego terytorium. Istnieje mnóstwo przedsiębiorstw, które mają typowo lokalny charakter. Domena z rozszerzeniem regionalnym doskonale to podkreśli. Domenami regionalnymi powinni się zainteresować także ci przedsiębiorcy, których firmy posiadają regionalne oddziały. Zastosowanie takich domen, na przykład dla firm transportowych lub handlowych, znacząco ułatwi klientom dotarcie do właściwej filii. Domena regionalna będzie też idealnym wyborem dla tych, którzy sprzedają miejscowe produkty, jak choćby lokalne browary, wędzarnie czy piekarnie. Zaletą domen regionalnych jest też ich niższy koszt i to zarówno w zakresie rejestracji, jak i przedłużenia na kolejne lata. I co nie mniej ważne, większość domen lokalnych pozwala na swobodę wyboru nazwy strony. Podczas gdy wiele nazw z rozszerzeniem .pl czy też .eu, .com.pl i innych jest już zajętych, o tyle w przypadku domen regionalnych problem ten niemal nie istnieje.

Domena regionalna a pozycjonowanie

Wbrew powszechnemu przekonaniu domena regionalna nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie strony. Rozszerzenie to ma jednak wpływ na współczynnik konwersji. Prowadząc firmę o lokalnym charakterze docieramy do osób zainteresowanych naszymi towarami lub usługami na konkretnym obszarze, a tym samym stronę pomijają użytkownicy z innych regionów. Spada więc współczynnik odrzuceń. Bez wątpienia domena regionalna wyróżni też firmę na tle konkurencji w wyszukiwarkach internetowych.

Jak pozyskać domenę lokalną?

Aby cieszyć się zaletami domeny regionalnej wystarczy znaleźć wolne rozszerzenie na stronie https://www.domena.pl/, co jest niezwykle proste, a potem zarejestrować wybraną domenę. Rejestracja domen regionalnych jest natychmiastowa. Minimalny okres rejestracji wynosi rok, maksymalny – dziesięć lat. Wybierając nazwę z lokalnym rozszerzeniem można też pokusić się o wykorzystanie znaków diakrytycznych, takich jak ą, ę, ś, ł, ź, ż itd. To daje przedsiębiorcy duże pole do popisu.

Comments

comments