Domeny pod rządową lupą

W związku z ustawą antyhazardową, która mocy nabiera w lipcu bieżącego roku, niektóre adresy www zostaną zablokowane. W sieci już znaleźć można rejestrdomenzakazanych.pl. Widnieją tam firmy takie jak Bwin, Bet-at-home, Bet 365, Betfair, PaddyPower czy Unibet. Wbrew pozorom, nie jest to jednak strona Ministerstwa Finansów.

Kontrowersyjną witrynę założyli legalnie działający bukmacherzy, którzy liczą na to, że nowe prawo wyeliminuje z krajowego rynku nieuczciwą konkurencję. Chcąc tym sposobem ten proces przyspieszyć, sami igrają z przepisami. Opublikowaną przez nich listę łatwo poddać w wątpliwość, bo nie wszystkie zagraniczne firmy z branży hazardowej działają nielegalnie. Ponadto część z nich nie kieruje swej oferty bezpośrednio na rynek polski, więc umieszczenie ich w tym rejestrze może być krzywdzące.

ŻNIWA W RAJU PODATKOWYM

Szacuje się, że 90% zysków z konkursów, gier i loterii w Polsce płynie do przedsiębiorców, którzy nie płacą u nas podatków, co może być to dla polskiego fiskusa stratą rzędu 600-700 milionów złotych rocznie. Największe żniwa zbierają firmy zarejestrowane w egzotycznych miejscach takich jak Gibraltar, Kostaryka, Malta czy Panama, nie bez powodu kojarzonych z podatkowym rajem. Mowa tu o przynajmniej kilkudziesięciu portalach kuszących hazardem w różnej postaci (loterie, kasyna internetowe, zakłady bukmacherskie).

KOLEJKA PO LICENCJE?

Warto podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi (już zaostrzonymi) przepisami, oficjalnie działa na naszym rynku jedynie pięć podmiotów. Od wspomnianej już listy, widniejącej w sieci, resort finansów kategorycznie się odcina, ale w lipcu sam umieści takową pod adresem Hazard.MF.gov.pl. Obecnie witryna jest w fazie testowej. Znajdziemy na niej wykaz domen zakazanych przez ministerstwo., które na polecenia rządu będą blokowane przez operatorów telekomunikacyjnych. Kroki te mają zachęcić firmy hazardowe działające na rynku polskim do uzyskania odpowiednich licencji. Branżowi eksperci, m.in. z Europejskiego Stowarzyszenia Gier i Zakładów oraz Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich, sceptycznie podchodzą do sprawy. Obawiając się, że nowe przepisy mogą być po prostu mało skuteczne.

DOMENY HAZARDOWE W CENIE

Branża hazardowa online radzi sobie doskonale, czego dowodem są wysokie stawki domen z nią powiązanych. Dla przykładu, kilka tygodni temu adres www.casino.online kupiono za ponad 200 tysięcy dolarów! Jego dane nie bez powodu objęte zostały usługą prywatności w bazie „whois”. To jak dotychczas najdrożej sprzedana domena internetowa w nowym rozszerzeniu.

 

Comments

comments