Kiedy domena znów trafia do sprzedaży?

Cykl życia domeny to najprościej rzecz ujmując czas, jaki mija od chwili jej zarejestrowania do momentu, kiedy trafia ona na nowo w wolnej puli adresów internetowych. Każda domena posiada swój cykl życia i jest on uzależniony głównie od polityki, zgodnie z którą funkcjonuje instytucja dokonująca rejestracji. Zupełnie inaczej wygląda cykl życia domeny .pl od domeny .com.

Domena .pl podlega możliwości rezerwacji. Takiej opcji nie ma w przypadku domen globalnych. Tam prawo do posługiwania się adresem przysługuje w momencie zaksięgowania się wpłaty środków.

etapy życia domeny

W Polsce NASK daje okres 14 dni od momentu zarejestrowania domeny, na dokonanie płatności. Od chwili dokonania opłaty, domena jest rejestrowana na okres 365 dni. Po tym czasie konieczne jest dokonanie opłaty za przedłużenie usługi. Jeżeli nie zostanie dokonana opłata, domena na 30 dni trafia do tak zwanej kwarantanny. Strona i poczta zostają wyłączane, ale w tym czasie można jeszcze przedłużyć domenę. 31 dnia domena trafia na nowo do wolnej puli i może zostać wykupiona przez kogoś innego.

W przypadku domeny .com, nie ma możliwości rezerwowania domeny, jednakże po okresie kwarantanny, istnieje jeszcze czas 40 dni na wykupienie domeny przez właściciela i jest ona na ten czas zamrażana. Jej wykupienie jest jednak znacznie bardziej kosztowne, ponieważ wliczana jest również tak zwana opłata za przywrócenie.

Warto pamiętać o regularnym dokonywaniu opłat za możliwość posługiwania się domeną. W innej sytuacji nie tylko strona internetowa, ale i poczta mogą zostać wyłączone. Znacznie gorszą sytuacją jest jednak utracenie domeny i jej powrót na rynek. Należy mieć na uwadze, że w każdej chwili inna osoba lub firma mają możliwość zarezerwowania domeny i skorzystania z tej opcji. W konsekwencji może to prowadzić do dużych strat finansowych. W szczególności dotyczy to witryn firmowych, z których korzystają klienci firmy. Niewątpliwie utrata możliwości prowadzenia strony internetowej pod jej dawnym, rozpoznawalnym już adresem jest niekomfortowa (zarówno dla użytkowników jak i właściciela serwisu) i na pewno może przynieść szkody.

Comments

comments