NASK: polskie domeny mają się dobrze

Z najnowszego raportu NASK wynika, że w ostatnim kwartale minionego roku zarejestrowano 250 tysięcy polskich domen. Łącznie w 2016 roku pojawiło się ich ponad milion.

Poprzedni rok zakończył się wynikiem 2 703 tys. aktywnych domen w strefie DNS, liczba ta wzrosła o 21 tys. nazw mimo, że nowych domen zarejestrowano o 63 tys. mniej niż w rekordowym 2015 roku.

NOWA DOMENA CO 30 SEKUND

Najwięcej nowych rejestracji pojawiło się w pierwszej połowie roku. Z kolei w całym 2016 polską domenę rejestrowaliśmy średnio co 30 sekund.

Z raportu wynika, że jedna piąta abonentów konstruując nazwę dla strony www korzysta nie tylko z liter, ale i z cyfr. Utrzymywanych jest też ponad 40 tysięcy nazw z narodowymi znakami diakrytyczn
ymi. Kolejną ciekawostką jest fakt, że prawie tysiąc abonentów posiadało po sto domen na własność.

AGNAT W CZOŁÓWCE POLSKICH FIRM

W programie partnerskim NASK uczestniczy 212. rejestratorów z 26. krajów. Agnat od lat może pochwalić się stabilną pozycją rynkową w gronie 10. największych firm rejestrujących domeny.

– Cieszy nas fakt, że rok kończymy wzrostem obsługi nazw w domenie .pl. W perspektywie rocznej sztuka ta udała się tylko czterem innym podmiotom z zestawienia – skomentował Dawid Kulbaka, członek zarządu Agnat.

Comments

comments