Oficjalne statystyki domeny .pl za 2020 rok

Krajowy Rejestr Domen oraz Zespół Statystyki i Analiz Zbiorów Danych, czyli zespoły podlegające pod państwowy instytut badawczy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK, w ramach swojej działalności publikują raporty między innymi na temat rynku nazw domen .pl. Zapoznaliśmy się z raportami kwartalnymi i podsumowujemy oficjalne statystyki za 2020 rok.

Co się zmieniło w 2020 roku?

Na początku roku uproszczony został proces rejestracji nazw domeny .pl i tak, od 2020 roku wyeliminowany został 14-dniowy okres rezerwacji. NASK podjął też nowe działania w obszarze cyberbezpieczeństwa, wprowadzając między innymi protokół DNSSEC.

Domena .pl w liczbach

W pierwszym kwartale 2020 roku odnotowano ponad 2,4 mln aktywnych nazw w domenie .pl i ponad 196 tys. nowych nazw. 462 tys. nazw zabezpieczono protokołem DNSSEC. W pierwszym kwartale odnotowano 1,07 mln abonentów, w tym 34,57% abonentów będących osobami fizycznymi. W drugim kwartale liczba aktywnych nazw w domenie .pl wzrosła do 2,45 mln, a do tego zanotowano 194 tys. nowych nazw. Ponad 433 tys. nazw zostało zabezpieczonych protokołem DNSSEC, liczba abonentów zwiększyła się do 1,08 mln, z czego udział osób fizycznych wzrósł do 35,08%. Trzeci kwartał nie przyniósł niespodzianek. Zauważyć można dalszy wzrost liczby aktywnych nazw w domenie .pl do 2,47 mln i liczby abonentów do 1,09 mln, z czego 35,24% stanowią osoby fizyczne. Protokołem DNSSEC zabezpieczono 422 tys. nazw. Ostatni kwartał w roku to 2,47 mln aktywnych nazw w domenie .pl, w tym ponad 179 tys. nowych nazw, a także łącznie 1,09 mln abonentów, w tym 35,46% osób fizycznych i 64,54% organizacji. Średnio dziennie rejestrowano ponad 2 tys. nowych nazw.

Mimo stopniowego wzrostu w poszczególnych kwartałach można zauważyć nieznaczny spadek zainteresowania domeną .pl o 1,59% w porównaniu z rokiem 2019 i 4,74% w porównaniu z 2018 rokiem. Ta tendencja malejąca utrzymuje się już od 2012 roku! Przy zestawieniu liczb dotyczących nowo utworzonych nazw również widać spory spadek, o niemal 9% w stosunku do roku 2019 i aż 18% w stosunku do 2018 roku. Skąd taka tendencja? Wiele wskazuje na to, że powoli kończy się dostępność prostych, łatwych do zapamiętania i wartościowych nazw, a abonenci muszą szukać innych alternatyw. Co ciekawe, NASK odnotował znaczny wzrost zainteresowania nazwami związanymi z edukacją, co wiąże się bezpośrednio z rozpoczęciem nauczania zdalnego na szeroką skalę. Ze względu na pandemię NASK propaguje jednak nie rejestrację nazw domeny .pl, lecz domen regionalnych. Dlaczego? Ponieważ cena takich nazw jest czterokrotnie niższa niż w domenie .pl i trzykrotnie niższa niż w domenie funkcjonalnej. Co więcej, instytut badawczy wskazuje na fakt, że w okresie pandemii szczególnie istotna wydaje się komunikacja z klientami, prezentacja i rozwijanie oferty, również dla firm, które działają lokalnie i dotąd kładły większy nacisk na tradycyjne kanały komunikacji i reklamę offline. Ciekawe są też statystyki dotyczące ilości nazw domeny .pl uwolnionych po wcześniejszym usunięciu i z powodu braku odnowienia. W 2020 roku z pierwszego powodu uwolniono ponad 17 tys. domen, a w drugim przypadku odnotowano takich domen ponad 790 tys. Ta liczba nie dziwi biorąc pod uwagę fakt, że przez cały rok wskaźnik odnowień utrzymywał się na poziomie ok. 67%. Niemniej jednak zauważyć można wyraźną tendencję do przedłużania ważności domen, co świadczy o tym, że abonenci są do nich przywiązani.

Comments

comments