Rynek chińskich domen

Import towarów z Chin już od wielu lat jest niezwykle popularny. Ale Państwo Środka ma do zaoferowania znacznie więcej, o czym przekonuje się wielu przedsiębiorców z całego świata, również z Europy i z Polski.

Rozpoczynając działalność w oparciu o chiński rynek warto pomyśleć o założeniu strony internetowej, która ułatwi nawiązanie kontaktów z potencjalnymi partnerami biznesowymi, a także pozyskanie potencjalnych klientów. O ile ze stworzeniem strony nie ma większego problemu, o tyle jest coś o czym trzeba dowiedzieć się w tym kontekście więcej, a mianowicie o konieczności rejestracji odpowiedniej domeny. Tym bardziej, że rynek chińskich domen rządzi się swoimi prawami. Co zatem warto o nich wiedzieć?

Najpopularniejsze rozszerzenia

Jeśli chodzi o najpopularniejsze rozszerzenia dla stron www nie będzie zaskoczenia. Prym wiedzie .cn, czyli krajowa domena Chińskiej Republiki Ludowej, a więc odpowiednik naszego .pl, jak również .com i inne popularne na świecie domeny, takie jak .org, .net, .biz, .info. Rejestrując domenę w Chinach warto jednak wziąć też pod uwagę specyfikę języka mandaryńskiego i używane tam pismo chińskie. Obecnie najczęściej używane jest tam tzw. uproszczone pismo chińskie. Dlaczego warto o to zadbać? Ponieważ odpowiednia domena jest sygnałem, że przedsiębiorstwo poważnie myśli o działalności we współpracy z Chinami, a po drugie są sygnały, że daje to stronie przewagę w chińskich wyszukiwarkach internetowych. Bo co ciekawe, Google w Chinach wcale nie jest kluczową wyszukiwarką. Przeciwnie – chińskojęzyczna wersja Google została wycofana przez Giganta z Mountain View z powodu cenzury chińskiego internetu. Tym samym prym wiedzie Baidu, a za nią plasują się Qihoo oraz Sogou! Z kolei komunikacja w social media odbywa się nie przez Facebook Messenger, lecz na WeChat (Weixin)!

Zasady dotyczące rejestracji domen chińskich

Chcąc zarejestrować stronę z rozszerzeniem .cn trzeba spełniać cały szereg dość specyficznych zasad. Przede wszystkim domena musi być zarejestrowana na dane zgodne z dokumentem tożsamości właściciela lub na dane z dokumentów rejestracyjnych firmy. Ponadto domena i strona nie mogą być niezgodne z podstawowymi zasadami Konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej i nie mogą szkodzić interesom ChRL. Na tym jednak nie koniec, bowiem stanowczo zakazane jest rozpowszechnianie pornografii, hazardu, przemocy, jak również wszystkiemu co mogłoby naruszyć prawa i interesy obywateli Chińskiej Republiki Ludowej.

Rejestrację chińskiej domeny może zapewnić rejestrator o zasięgu światowym. Jednak w tym wypadku należy uważać na oszustów. Czujność powinna wzbudzić nietypowa cena lub podawanie informacji o szczególnych ograniczeniach. Warto zatem wiedzieć, że cena zakupu i rejestracji domen chińskich nie odbiega w szczególny sposób od naszych rodzimych domen. Nieprawdą jest też, że trzeba posiadać firmę lub miejsce zamieszkania w Chinach, aby zarejestrować wybraną domenę. Serwer również nie musi znajdować się w Państwie Środka.

Wykupienie i rejestracja domeny to jednak nie wszystko. Ze względu na wewnętrze przepisy ChRL konieczne do zakończenia procedury jest przesłanie zdjęć dokumentów takich jak paszport, dowód osobisty, wpis firmy do CEiDG czy też odpis z KRS. Przekazujemy je rejestratorowi domeny, który kontaktuje się z CNNIC w naszym imieniu. Dopiero po pozytywnej weryfikacji domena będzie aktywna.

Comments

comments