Rejestracja i przedłużanie domen – jak to działa?

Osoby, które chcą zostać właścicielami domen globalnych, takich jak .com, .net, .eu, powinny znać pewną istotną różnicę w rejestracji takich domen w stosunku do tych krajowych. Nasze domeny można rezerwować. Oznacza to, że można za nie zapłacić w określonym czasie, ale są już zarezerwowane i chronione przed innymi chętnymi. Globalne domy są chronione dopiero w momencie, kiedy zostanie zrealizowany przelew środków, które są kosztem zakupu. Każdy, kto jest zainteresowany zakupem domeny globalnej, powinien decydować się na płatność online i dokonywać jej niezwłocznie. Wówczas można mieć pewność, że domena nie zostanie kupiona przez nikogo innego.

Konieczność przedłużenia ważności domeny globalnej

Domena globalna wymaga oczywiście przedłużenia ważności w określonym czasie. Co może się wydarzyć, jeżeli właściciel nie dokona takiej płatności?

  • strona www oraz poczta przestaną po prostu istnieć,
  • sama domena trafia do Grace Period, gdzie istnieje jeszcze możliwość jej przedłużenia przez 40 kolejnych dni,
  • w przypadku braku płatności, adres strony www trafi do Redepmtion Period na następne 30 dni (wykupienie przedłużenia jest nadal możliwe, ale jego koszt o wiele wyższy),
  • jeśli domena nie zostanie opłacona, trafia ona na nowo do puli wolnych adresów i każdy ma możliwość jej wykupienia (https://domeny.domena.pl/)

Aby zarejestrować domenę globalną lub domenę .eu trzeba czekać na przedłużanie domenmoment zaksięgowania się środków. Dopiero wówczas podlega ona własności osoby, która ją wykupiła. W jaki sposób można przedłużyć okres ważności swojego adresu strony?

Na przykład domena .eu jest zarejestrowana na rok od momentu jej wykupienia oraz przez kolejne dni, aż do końca bieżącego miesiąca kalendarzowego. Wiele osób decyduje się więc na wykupienie swojej domeny w pierwszym dniu miesiąca. Wówczas otrzymują praktycznie miesiąc rejestracji domeny za darmo. Jeżeli właściciel zapomni o płatności w tym czasie, ma na to jeszcze 40 dni. Domena trafia wówczas do tak zwanej kwarantanny i znajduje się w zawieszeniu. Nikt nie może jej jednak wykupić za właściciela.

W takiej sytuacji, trzeba jednak pamiętać o tym, że konieczne będzie dokonanie opłaty za przywrócenie domeny. Cena przedłużenia wzrasta wówczas w znaczący sposób i może wynosić nawet około czterystu złotych. Bardzo ważne jest, aby dochowywać terminu płatności i zawsze pamiętać o tej konieczności. Jeżeli bowiem termin przepadnie, można mieć z tego tytułu spore problemy.

Sama blokada poczty oraz dostępności do strony www jest już sporą niedogodnością, jednakże jest to problem, który można w jakiś sposób rozwiązać. Istnieje możliwość przywrócenia strony oraz poczty po dokonaniu opłaty za przedłużenie.

Znacznie gorszą możliwością jest po prostu zablokowanie domeny oraz jej sprzedaż. Jeżeli strona www jest rozpoznawalna, wówczas straty są ogromne. Konkurencja może przejąć adres witryny i korzystać z niego pełnoprawnie. Jeżeli ktoś zarabia na swojej stronie internetowej, albo prowadzi ją nawet hobbystycznie, z pewnością straci na tym swoich klientów oraz czytelników, a tym samym źródło zarobku. Koszty opłacenia przedłużenia naprawdę nie są wysokie, a z pewnością są znacznie mniejsze niż możliwe straty. Najlepiej dokonywać opłaty zawsze w terminie i nie martwić się takimi sprawami.

Comments

comments