Czym jest subdomena?

Zrozumienie roli nazw domen w ekosystemie internetowym może być trudne, zarówno dla laików, jak i osób obeznanych z sieciowymi meandrami. Jeszcze bardziej, gdy dodamy do tego subdomeny. Ten  artykuł wyjaśni Ci wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Każdy z nas korzystając z sieci (chcąc lub nie chcąc) ma do czynienia z domenami – wystarczy wpisać adres rozpoczynający się od www do przeglądarki. Czym natomiast jest subdomena i jakie są różnice między subdomeną a domeną? Zapraszamy do lektury.

subdomeny

Subdomena – dziecko domeny głównej

Każdy adres www tworzony w ramach domeny głównej – jest jej subdomeną. Widzimy ją oddzieloną kropką od głównej domeny internetowej – w adresie po jej lewej stronie. Bardzo ważną informacją jest to, że wszelkie subdomeny działają jako odrębne adresy i jako odrębne strony są interpretowane przez Google. Idealnym przykładem subdomeny może być np. słowo „sport” w adresie sport.onet.pl.

Subdomena – dlaczego warto z niej korzystać?

Jedną z największych zalet każdej subdomeny jest fakt, że można je tworzyć z niezwykłą łatwością. W tym celu trzeba jedynie upewnić się, że:

  • posiada się domenę internetową
  • nazwy subdomen, które chcemy na niej utworzyć są unikalne.

W takiej sytuacji możemy sobie pozwolić na tworzenie dowolnej ilości subdomen – nie ma tutaj prawie żadnych ograniczeń, jedynym limitem jest ten odnoszący się do ilości znaków przypisanych do adresu www, jednakże jest on tak szeroki, iż rzadko kto musiałby się nim martwić.

Kiedy subdomeny mogą przydać się najbardziej? Jak je można wykorzystać?

  • Prefiks „www.”
  • Chcąc wyróżnić inne wersje językowe.
  • Podkreślając oddziały lokalne.
  • Dorzucając do strony firmy blog.
  • Dodając do strony firmy sklep internetowy.
  • Jako narzędzie internetowe – np. dodając panel klienta.
  • Jako adres pocztowy.

Subdomena – informacje dodatkowe

Na pewno każda osoba, która po przeczytaniu powyższej treści zainteresowana jest skorzystaniem z wszechstronności subdomen zastanawia się również, ile to może kosztować. I tak – jeśli jest się abonamentem konkretnej domeny w Internecie to w ramach 1 domeny nie ma się żadnych dodatkowych opłat za użycie subdomen. Również, gdy chce się je przedłużyć opłaty dodatkowe nie będą pobierane, a jedynie te związane z przedłużeniem domeny głównej. Zatem – żadna ilość subdomen nie ma wpływu na całościową opłatę!

Domena wygasa – co się wtedy dzieje z subdomeną? To samo co z samą domeną, gdyż jest ona od niej w całkowitej zależności. Zatem za każdym razem, gdy zapomnisz zapłacić fakturę, za to by główny adres został przedłużony – tak samo jak on, tak i wszystkie subdomeny  przestają działać.

Podsumowanie wykorzystania potencjału subdomen w swoich działaniach w sieci

Subdomeny tak właściwie są bezpłatne. Jeśli Twój plan hostingowy na to pozwala, po zakupieniu domeny możesz dodać bezpłatnie dowolną ilość subdomen. Subdomeny są bardzo proste do dodania i można ich używać tak samo jak każdą inną witrynę. Łatwo jest zainstalować lub przesłać pliki do domeny podrzędnej bez martwienia się o to, że będzie to miało wpływ na Twoją główną witrynę. Możesz uniknąć konfliktów dotyczących oprogramowania i wtyczek.

Subdomena a pozycjonowanie – jak Google reaguje na subdomeny?

Należy również zapamiętać, że subdomena to zupełnie inna witryna niż domena główna. Oznacza to, że można zainstalować na niej wszystko, co zechcesz i nie będzie to miało żadnego wpływu na główną witrynę. Wyszukiwarki uważają subdomeny za różne witryny i indeksują je samodzielnie, a więc Twój plan hostingowy może już obsługiwać Twoje subdomeny samodzielnie. Jeśli więc wciąż korzystasz z podstawowego planu, być może teraz jest najlepszy czas na uaktualnienie go do następnego poziomu. Skorzystaj z tego, że masz nieograniczoną liczbę domen i subdomen i w pełni to wykorzystaj. Być może będziesz potrzebował dodatkowej funkcjonalności domeny lub subdomeny w przyszłości i znacznie łatwiej będzie Ci to uaktualnić już u obecnego hosta niż przenieść witrynę na nowe serwery.

Sprawdź, czy adres, pod którym chcesz posiadać swoją subdomenę jest dostępny: https://domeny.domena.pl/.

Comments

comments