Strony www oparte na WordPressie – czy warto?

WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią w witrynach internetowych (CMS), choćby dlatego, że jest dostępny całkowicie bezpłatnie. Zasadniczo został zaprojektowany do obsługi blogów internetowych, ale na jego bazie powstaje niezliczona liczba stron różnego typu. Jednak czy to rzeczywiście najlepszy wybór?

Wybór odpowiedniego systemu, na bazie którego powstanie strona internetowa, niezależnie od jej przeznaczenia, to ważna decyzja. Od tego wyboru zależy wiele kwestii związanych z użytkowaniem strony. Ponadto zmiana platformy w późniejszym czasie na zupełnie inną jest czasochłonna oraz droga. Czy zatem WordPress to dobry wybór? Bez wątpienia tak! Wszystko dlatego, że system przewiduje rozwiązania odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i dla profesjonalistów. Jak niewiele innych systemów, WordPress, zapewnia ogromną elastyczność twórcom stron internetowych. Osoby początkujące doceniają CMS za stosunkowo łatwe i szybkie tworzenie własnej witryny. Nie trzeba znać PHP czy HTML, jak choćby wtedy, gdy wykorzystujemy takie systemy jak Joomla czy Drupal. Wszystko czego potrzeba, aby uruchomić stronę www na WordPressie to własna domena i hosting. Z kolei zaawansowani webmasterzy cenią sobie liczne wtyczki i możliwość niemal nieograniczonej modyfikacji strony, stosownie do swoich potrzeb. Bez trudu można też zaprogramować własne dodatki, zoptymalizować stronę i wprowadzić rozmaite zabezpieczenia witryny.

wordpress

Licencja open source

WordPress jest dostępny na licencji typu open source. Co to oznacza? Przede wszystkim, że mamy do czynienia z oprogramowaniem otwartym, a więc takim, w którym użytkownicy mają dostęp do kodu źródłowego. Czy to nie rodzi zagrożenia, w kontekście chociażby cyberataków? Okazuje się, że niekoniecznie. Oczywiście jest on chętnie atakowany i dość mocno narażony na wirusy, ale wokół systemu jest zebrana ogromna społeczność, która nie tylko wprowadza nowe, przydatne wtyczki oraz służy wzajemnym wsparciem, ale czuwa też nad bezpieczeństwem. Tak ogromna grupa specjalistów zazwyczaj błyskawicznie wyłapuje wszelkie niedociągnięcia i słabe punkty. Dlatego korzystając z WordPress mamy pewność, że wybraliśmy solidny system, a przy tym możemy korzystać nie tylko ze wsparcia technicznego oferowanego przez WordPress, ale też przez całą społeczność zebraną na forach dyskusyjnych. Oczywiście bezpieczne korzystanie ze strony wymaga instalowania aktualizacji oraz wykonywania back-upów czyli kopii zapasowych.

Co zatem gwarantuje nam WoordPress? To przede wszystkim:

 • intuicyjny w obsłudze system zarządzania treścią,
 • przejrzysty panel administracyjny,
 • tworzenie stron www bez znajomości PHP i HTML,
 • dostęp do ogromnej ilości funkcji,
 • duży wybór motywów (szablonów) stron,
 • tysiące darmowych wtyczek, rozszerzeń i dodatków w repozytorium,
 • możliwość połączenia z WooCommerce, co pozwala na stworzenie doskonałego e-sklepu,
 • łatwe dostosowanie witryn do urządzeń mobilnych,
 • strony przyjazne SEO,
 • darmowy, otwarty dostęp,
 • duża społeczność użytkowników.

Czy jednak WordPress to same zalety? Oczywiście nie! Wybór właściwych wtyczek często wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Zbyt wiele wtyczek, może wpłynąć niekorzystnie na wydajność strony. Zaniedbywanie wprowadzania aktualizacji może zachwiać bezpieczeństwem witryny. A do tego, choć sam CMS jest łatwy w obsłudze, to większe modyfikacje wyglądu strony lub jej struktury wymagają już znajomości podstaw kodowania.

Dla kogo WordPress to najlepszy wybór?

WordPress to propozycja dla indywidualnych użytkowników internetu oraz dla firm. To idealna opcja dla tych, którzy nastawiają się na rozwój i chcą korzystać z zaawansowanych i profesjonalnych możliwości systemu. To też idealny CMS dla tych, którym zależy na osiągnięciu przewagi konkurencyjnej z pomocą pozycjonowania. Można go też polecić tym, którzy chcą dostosować stronę do swoich potrzeb, cenią sobie elastyczność, dostęp do nowych technologii, a przy tym chcą unikać skomplikowanych stron pisanych w HTML.

Liczne zalety systemu WordPress sprawiają, że zasila on 1/3 stron w globalnej sieci! Prawie pół miliarda witryn opartych jest właśnie o ten CMS, co czyni z niego niekwestionowanego lidera. Kilka tysięcy darmowych motywów, kilkadziesiąt tysięcy wtyczek i miliony ludzi w społeczności WordPress świadczą o sile systemu do zarządzania treścią. A jeśli mimo wszystko nie jesteśmy przekonani? Wtedy warto zapoznać się z możliwościami dwóch kolejnych systemów wykorzystywanych do tworzenia stron www. Mowa o CMS takich jak Joomla i Drupal. Podobnie jak WordPress są darmowe i powszechnie dostępne.

Comments

comments