Jak przenieść bloga z WordPress.com na własny hosting?

WordPress to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych obecnie systemów CMS, na którym stawia się nie tylko blogi, ale także całkiem profesjonalne i rozbudowane portale specjalistyczne i sklepy internetowe. Możliwości CMS jakim jest WordPress są w zasadzie nieograniczone, a baza najróżniejszych dodatków, funkcji i skryptów dostępnych zupełnie za darmo dla każdego administratora – może wywoływać zawrót głowy. Częste aktualizacje i powszechność tego systemu sprawia, że nie ma problemów ze znalezieniem bardzo interesujących, profesjonalnie przygotowanych i jednocześnie darmowych szablonów.

laptop

W efekcie praca z WordPressem jest nie tylko przyjemna i funkcjonalna, ale także względnie tania czy praktycznie bezpłatna. Nie oznacza to jednak, że strona zbudowana w oparciu o silnik WordPress musi koniecznie znajdować się na serwerach dostawcy tej usługi – z powodzeniem w kilku krokach przenieść można bowiem swoją stronę stworzoną na WordPressie na dowolny inny, własny czy preferowany hosting.

Zalety własnego hostingu

O przeniesieniu swojej witryny, bloga czy strony zakupowej na własny hostingu, decydować mogą rozmaite czynniki. Każda firma oferująca hosting posiada zróżnicowane:

  • cenniki i zakresy cenowe poszczególnych usług;
  • interesujące warunki handlowe jak umowa podpisywana na czas nieokreślony z bardzo krótkim okresem wypowiedzenia albo forma rolowania umowy po upływie terminu jej obowiązywania;
  • specyficzne regulacje w zakresie gwarancji albo bezpłatnych napraw i serwisu ze strony oferenta hostingu;
  • możliwości bezproblemowego uzyskania wsparcia w dziale technicznym i całodobowy dostęp do pomocy technicznej;
  • wartości i parametry oferowanych serwerów (przestrzeń bieżąca, pamięć podręczna, zapas do archiwizacji itp.);
  • promocje i preferencyjne warunki handlowe jak niższa cena samego hostingu przy dodatkowym wykupieniu pakietu usług bezpieczeństwa (certyfikaty ssl itp.).

Najczęściej jednak użytkownicy WordPressa i innych systemów CMS decydują się na przeniesienie zbudowanej z powodzeniem strony na inny serwer i zmianę hostingu z dwóch powodów – bardzo szybko wzrastającej bazy użytkowników, którzy generują zbyt duży ruch i spowalniają witrynę tym samym lub z uwagi na niesamowicie atrakcyjną ofertę cenową na szybki i jakościowy hosting.

Przenoszenie krok po kroku

Oczywiście wszystkie szanujące się firmy hostingowe w Polsce umożliwiają szybką, sprawną i bezproblemową instalację witryny z WordPress na swoich serwerach. Zachęcają do tego przede wszystkim wskazując na takie oczywiste wady głównej oferty darmowej WordPress jak ograniczenie przestrzeni dyskowej do skromnych 3GB czy wszechobecność reklam na szablonie głównym i podstronach z komentarzami. Prywatny hosting nie ma tych ograniczeń a przeniesienie całej zawartości swojego bloga czy strony www zajmuje kilka chwil.

Pierwszym krokiem naturalnie w przypadku każdego CMS-a szykowanego do przenoszenia na inne serwery jest logowanie do panelu administratora i wyszukanie opcji eksportu zawartości treści publikowanych i dodawanych przez użytkowników. Po kilku chwilach użytkownik uzyskuje dostęp do pliku ze zdecydowaną większością zawartości swojej strony. Następnie w panelu administracyjnym nowej firmy wystarczy odnaleźć funkcje odpowiadające za import ustawień i szablonów z plików zewnętrznych i wskazać lokalizację utworzonego zrzutu z WordPress, aby cieszyć się dobrze znaną witryną w nowym środowisku hostingowym.

Comments

comments