Najważniejsze parametry hostingu/VPS – wybierz świadomie swój serwer

Ilość firm proponujących profesjonalny hosting wraz z obsługą administratora czy webmastera jest ogromna (przykład: https://www.domena.pl/hosting/vps). Większość z nich błyskawicznie udostępnia przestrzeń na swoich serwerach wraz z podstawową konfiguracją, wysokim transferem miesięcznym i innymi przydatnymi funkcjami, jak zautomatyzowane instalatory szablonów i funkcji. Większość osób kupujących hosting oczekuje, że w jednym miejscu i u jednego dostawcy, będą w stanie zamówić zarówno dużą przestrzeń serwerową pod domenę, ale również dostęp do dużej powierzchni FTP, która pozwoli na przechowywanie danych i przydatnych plików na firmowym serwerze bez ryzyka utraty danych.

Naturalnym uzupełnieniem takiej hostingowej oferty zawsze są różnego rodzaju programy (klienty) pocztowe, które służą do konfigurowania różnych adresów e-mail z danej domeny lub programowanie autoodpowiedzi, filtrów antyspamowych itp. Naturalnie praktycznie każda firma hostująca w dzisiejszych czasach prowadzi nie tylko szybki dział serwisu i pomocy technicznej, ale również posiada gotowe i sprawdzone instrukcje, procedury oraz działy z tutorialami, poradnikami i instrukcjami obsługiwania wszystkich zakamarków serwisu.

D3images – Freepik.com

Przed przystąpieniem do porównywania ofert na hosting u poszczególnych dostawców, warto brać pod uwagę nie tylko parametry cenowe, gdyż w ramach tej samej miesięcznej lub rocznej opłaty otrzymać można zarówno bardzo podstawowe, średnio rozbudowane jak i bardzo zaawansowane funkcje dodatkowe. Zanim jednak porówna się te dodatkowe parametry, warto skupić się na tych najbardziej podstawowych, które o jakości i wygodzie danego hostingu mówią najwięcej, a są to przede wszystkim:

  • powierzchnia udostępniona klientowi – wlicza się w nią zarówno miejsce na serwerze pod samą główną witrynę www, jak i powierzchnię udostępnianą klientowi w ramach jego wyłącznego serwera FTP
  • wielkość skrzynek pocztowych – konkretna ilość gigabajtów przysługująca na klienta pocztowego sprawia, że przy niskich parametrach skrzynek mailowych dość szybko dochodzić może do ich zapychania (szczególnie przy dużej ilości SPAMu)
  • możliwość zwiększenia transferu czy ilości posiadanej przestrzeni dyskowej w trakcie trwania umowy
  • miesięczny transfer danych zarówno na domenie jak i kliencie pocztowym, co ma szczególnie duże znaczenie dla zachowania płynnego funkcjonowania witryny przy bardzo dużej ilości odwiedzających
  • ilość stron www, które podpiąć można pod jedną domenę lub ilość domen, które zainstalować można na konkretnym koncie hostingowym
  • dostępność i funkcjonalność „backupu” przygotowanego przez daną firmę
  • instalator aplikacji i dodatków, dzięki któremu można rozbudowywać swoje witryny czy aplikacje o dodatkowe funkcje, nakładki, skrypty itp.

Przed zdecydowaniem się na konkretnego dostawcę usług hostingowych, warto porównać parametry oferty proponowanej przez konkurencję. Wiele z firm proponuje rozwiązania tańsze na próbę, ale po okresie testowania lub po upływie 12 miesięcy, ceny automatycznie rosną, przez co utrzymanie domeny w następnych latach może być kosztowniejsze niż jej prowadzenie w pierwszym roku.

Comments

comments