Jak przekierować domenę na nowy serwer?

Chcesz przekierować domenę na nowy serwer? Zatem musisz zmienić zawartość domenowego rekordu A, który wskazuje, z jakiego serwera strona ma być wyświetlana, tak aby ten wskazywał na nowy host. Jak to zrobić w praktyce?

Zacznijmy od przypomnienia najważniejszych pojęć, które są związane z delegacją domeny na nowy serwer. Kluczowe jest zrozumienie czym jest DNS. DNS, z ang. Domain Name System jest protokołem, którego najważniejsza funkcja polega na tłumaczeniu nazw domen, które są łatwe do zapamiętania przez człowieka, na zrozumiałe dla komputerów dane liczbowe – adresy IP. Dla nas najważniejszy jest wspomniany rekord domeny A, którego zadaniem jest odwzorowanie nazwy domeny na jej adres IPv4. Oczywiście istotnych rekordów jest więcej, choćby NS, który odwzorowuje nazwę domenową na listę serwerów DNS, CNAME, sprawiający, że wszelkie subdomeny i wpisy będą poprawne dla aliasu domeny, czy też MX, którego zadaniem jest odwzorowanie nazwy serwera poczty, który jest wykorzystywany przez stronę www.

Dokładne kroki, które należy podjąć by zmienić delegację domeny, zależą od panelu sterowania, który zastosował dostawca hostingu. Niemniej jednak podajemy ogólne zasady, którymi należy się kierować, aby skierować domenę na inne serwery DNS. Przede wszystkim weźmy pod uwagę sytuację, gdy zmieniasz hosting, ale chcesz utrzymać domenę w firmie, w której ją rejestrowałeś. Po przeniesieniu strony internetowej na nowy serwer należy zalogować się do konta u rejestratora domen i wejść w panel zarządzania domeną. Kolejny krok to znalezienie udostępnionego pliku strefy domeny. To właśnie w nim powinniśmy zmienić wspomniany rekord A na nowy adres IP, który otrzymaliśmy od nowej firmy hostingowej. Co dalej? Należy sprawdzić ustawienia aliasów domeny, a więc rekordu CNAME. Na koniec można, lecz nie trzeba, ustawić wartość parametru TTL. Jest to okres ważności pakietu danych, a więc między innymi rekordu DNS. Parametr TTL określa czas, przez jaki serwery buforują informacje o rekordach DNS, a więc jaki jest czas przechowywania informacji na temat domeny w pamięci podręcznej. Tym samym ustawienie takiego parametru może, choć nie musi przyspieszyć propagację DNS. Zasadniczo jednak należy nastawić się na mniej więcej 24 godziny oczekiwania, bo tyle zajmuje propagacja. Jeśli zaś chcemy zmienić rekord A dla domeny, gdy został już przeprowadzony transfer do nowej firmy hostingowej to w takim wypadku logujemy się do swojego konta w firmie, do której została przeniesiona domena i to właśnie tu dokonujemy przekierowania domeny na nowy serwer.

Co jeszcze warto wiedzieć podczas przenoszenia strony między operatorami hostingu? Przede wszystkim należy pamiętać, aby w czasie przenoszenia strony internetowej nie likwidować od razu dotychczasowego hostingu. W trakcie przenoszenia część użytkowników może trafiać na stary serwer. Ponadto wszelkie zmiany na stronie również mogą tam trafić. Dlatego warto zlikwidować hosting dopiero po kilku dniach. Nie można też zapomnieć o poczcie elektronicznej, jeśli jest ona powiązana ze stroną internetową. Jeśli poczta jest obsługiwana przez zewnętrznego usługodawcę, to należy sprawdzić czy rekordy MX wskazują na nowy serwer. Jeśli zaś poczta jest założona na serwerze starej firmy hostingowej, z której zamierzasz zrezygnować to należy założyć nową usługę pocztową i właśnie na nią skierować rekordy domeny. Nie trzeba jednak niczego robić z pocztą elektroniczną, jeśli jest ona hostowana u oryginalnego rejestratora domeny.

Comments

comments