Opcja na rejestrację domeny jako sposób na wymarzony adres

Dobrze dobrana do biznesu domena internetowa to jeden z ważniejszych składników sukcesu. Rozpoznawalny i łatwy do zapamiętania adres zwiększa rozpoznawalność marki i korzystnie wpływa na jej wizerunek, a to wszystko przekłada się na wzrost sprzedaży. Tylko co zrobić jeśli idealna domena jest już zajęta i nie ma możliwości jej odkupienia?

Usługa opcji na rejestrację domeny – co to jest?

Fakt, że domena posiada już swojego abonenta nie oznacza, że trzeba z niej raz na zawsze zrezygnować. Wystarczy skorzystać z usługi „opcja na rejestrację domeny”. Na czym to polega? Jest to usługa, która gwarantuje osobie zainteresowanej domeną pierwszeństwo do jej rejestracji w przypadku zwolnienia jej przez obecnego abonenta, na przykład z powodu nieopłacenia rachunku lub rezygnacji. Jak to działa w praktyce?

Jak działa opcja na domenę?

Na każdą domenę może być wykupiona tylko jedna opcja. Umowa zawierana jest na trzy lata, lecz jeśli w tym czasie adres się nie zwolni, to można przedłużać ją o kolejne trzyletnie okresy. Jeśli w okresie obowiązywania umowy domena wygaśnie lub zostanie usunięta, to rejestrator wysyła powiadomienie zainteresowanej osobie, a ona ma 14 dni na zakup domeny.

Gwarancję pierwszeństwa do rejestracji domeny można wykupić u każdego rejestratora domen, który przystąpił do programu partnerskiego NASK. To, czy wybrany rejestrator oferuje usługę opcji na domenę można sprawdzić korzystając z listy na stronie Krajowego Rejestru Domen. Jeśli taka możliwość jest dostępna to w tabelce z danymi rejestratora będzie widniała ikona żółtej pineski, jak na poniższym zrzucie ekranu.

Z racji tego, że na jedną domenę przysługuje tylko jedna opcja, to trzeba sprawdzić czy ktoś już z takiej usługi nie skorzystał. Informację taką można uzyskać wyszukując daną domenę w bazie WHOIS. Jeśli opcja jest już wykupiona to na samym końcu tabeli będzie widniała informacja, kiedy została ona utworzona i do kiedy obowiązuje umowa.

Jeśli jednak takiej informacji, jak na powyższym screenie nie będzie, to można śmiało kontaktować się z wybranym rejestratorem, który przedstawi szczegóły dotyczące możliwości skorzystania z usługi.

Czy warto korzystać z opcji na domenę?

Choć opcja na rejestrację domeny nie daje gwarancji nabycia domeny, to może pomóc w uzyskaniu prawa do wybranego adresu. Według cyklicznych raportów NASK dotyczących rynku domen w każdym kolejnym kwartale uwalnianych jest ponad 130 tysięcy domen z rozszerzeniem krajowym .pl, jak zaprezentowano to na poniższym wykresie. Więc zawsze istnieje szansa, że wybrana domena stanie się dostępna.

Z pewnością nikt nie chciałby być w sytuacji, gdy ktoś ubiegnie go w staraniach o idealny adres strony internetowej. Z opcją na rejestrację domeny można spać spokojnie, ciesząc się pierwszeństwem w zakresie prawa wykupu domeny. Zatem warto wiedzieć o takiej możliwość i korzystać z niej, wtedy gdy jest to wskazane.

Comments

comments