Sklep internetowy w 7 krokach

Prowadzenie własnego sklepu internetowego to dla wielu osób doskonały pomysł na własny biznes. Nowoczesne narzędzia biznesowe, niemal nieograniczony dostęp do potencjalnych klientów i ogromny potencjał rynku e-commerce sprawiają, że warto rozważyć wejście w świat handlu internetowego. Dlatego dziś podpowiadamy, w jaki sposób rozpocząć przygodę z e-commerce.

Krok 1 – Zdecyduj co i komu będziesz sprzedawać

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w e-biznesie, to zapewne nie masz ogromnego zaplecza finansowego. Dlatego nie możesz rzucać się na głęboką wodę, próbując zapewnić maksymalnie szeroki asortyment, kierowany do maksymalnie dużej grupy odbiorców. Dlatego na początek musisz ustalić co i komu chcesz sprzedawać. Najlepiej wybrać dziedzinę, w której dobrze się orientujesz. Może nawet uda Ci się znaleźć i zagospodarować jakąś niszę rynkową. Dotarcie do dokładnie sprecyzowanych grup docelowych, z odpowiednio skonstruowaną ofertą, będzie tańsze i bardziej efektywne, niż działanie na oślep. Dobrym pomysłem jest stworzenie person marketingowych oraz sprecyzowanie celów biznesowych, które będą pomagać w podejmowaniu kolejnych strategicznych decyzji.

Krok 2 – Znajdź wyróżniki swojej oferty i opracuj strategię działania

Każdy, kto korzysta z internetu, na pewno zdaje sobie sprawę, że rynek jest coraz bardziej nasycony. Małym firmom coraz trudniej się przebić, szczególnie jeśli oferują dokładnie to samo co konkurencja. Dlatego zakładając sklep internetowy, warto znaleźć wyróżniki swojej oferty. Warto przy tym pamiętać, że walczenie ceną to najgorsza strategia. Dużo lepiej postawić na promowanie unikalnych cech oferowanych produktów. Klienci często są skłonni zapłacić więcej, jeśli widzą w tym sens. Coraz częściej konsumenci doceniają produkty wykonywane ręcznie z wykorzystaniem tradycyjnych metod, produkty o naturalnym i bezpiecznym składzie, produkty personalizowane lub z limitowanych kolekcji etc. Być może to będzie przepisem na sukces właśnie dla Twojego e-sklepu.

Wiedząc, co i komu chcesz sprzedawać, a także dlaczego właśnie produkty z Twojego e-sklepu mogą zaspokoić potrzeby potencjalnych klientów, możesz zaplanować strategię sprzedażową i marketingową.

Krok 3 – Opracuj koncepcję e-sklepu

Zakładając sklep internetowy, musisz dokładnie określić, jakimi zasobami dysponujesz (nie tylko finansowymi), a także jakie masz plany i oczekiwania. Dopasuj do tego koncepcję e-sklepu. Do wyboru masz wiele wariantów, narzędzi i modeli biznesowych. Czy zdecydujesz się na własny sklep internetowy tworzony od podstaw czy na podstawienie e-sklepu na jednej z platform e-commerce? Czy będziesz posiłkować się portalami aukcyjnymi, marketplace’ami czy skoncentrujesz się na niezależnych działaniach? Może rozwiązaniem odpowiednim dla Ciebie będzie dropshipping? Jako e-przedsiębiorca musisz odpowiedzieć sobie na te i wiele innych pytań, rozważając wszystkie za i przeciw każdego z rozwiązań.

Krok 4 – Zaprojektuj atrakcyjny wygląd e-sklepu

Mając opracowany biznesplan, możesz przystąpić do realizacji bardziej praktycznych zadań. Wśród nich jest opracowanie szaty graficznej e-sklepu i wybór elementów identyfikacyjnych firmy. Kolorystyka, logo, nazwa i inne elementy są podstawą do tworzenia marki, którą klienci będą rozpoznawać i zapamiętywać.

Projektując e-sklep, trzeba też zadbać o łatwą nawigację, zapewnienie doskonałej jakości zdjęć i dobrych jakościowo opisów, a także maksymalne skrócenie ścieżki sprzedażowej. Każdy sklep, który odnosi sukces w branży e-commerce, jest przyjazny dla użytkowników i zapewnia możliwość robienia szybkich i wygodnych zakupów.

Krok 5 – Zadbaj o dobrą domenę i sprawny hosting

Kolejny etap to wybór dobrej domeny oraz właściwej usługi hostingowej. Warto pamiętać, że domena powinna być krótka, łatwa do zapisania i zapamiętania, a do tego powinna też kończyć się odpowiednim rozszerzeniem. W adresie można postawić na nazwę firmy, aby umacniać rozpoznawalność marki, jak i zastosować słowa kluczowe, które podpowiedzą klientom, co znajdą w Twoim sklepie. Nie ma jednej uniwersalnej strategii, dlatego warto przemyśleć różne opcje. Podejmując decyzję, fajnie jest pomyśleć o przyszłości. Czy domena będzie nadal sprawdzać się za kilka lat, gdy sklep rozszerzy asortyment, gdy zwiększy obszar działania i będzie docierał do większej grupy docelowej?

Krok 6 – Wybierz metody płatności dostosowane do klientów i najwygodniejsze opcje dostawy

Zawsze pamiętaj, że klienci kupują przez internet, bo cenią sobie wygodę dokonywania zakupów w tej formie. Dlatego musisz zadbać, by mieli do dyspozycji ulubione metody płatności oraz preferowane formy dostawy zamówienia. Jeśli dokonanie płatności nie będzie w ocenie klientów wygodne lub bezpieczne, a odbiór zamówienia będzie kłopotliwy, to z całą pewnością zdecydowana większość klientów zrezygnuje z dokonania zakupów.

Krok 7 – Zadbaj o regulamin i politykę prywatności

Każdy sklep internetowy powinien mieć jasno sprecyzowany regulamin oraz politykę prywatności. Dzięki temu sklep zyskuje na wiarygodności, a także ułatwia sobie rozwiązywanie ewentualnych problematycznych sytuacji. Obie strony zawierając transakcję, muszą wiedzieć, jak wygląda polityka zwrotów, reklamacji, przetwarzania danych osobowych itd. Stworzenie dokumentów takich jak regulamin i polityka prywatności możesz zlecić prawnikom lub napisać je samodzielnie. W tym drugim przypadku zwróć uwagę, by nie wprowadzić zapisów określanych jako klauzule niedozwolone, gdyż możesz mieć z tego powodu kłopoty.

Wypełnienie powyższych kroków pomoże Ci założyć sklep internetowy. Oczywiście lista nie wyczerpuje wszystkich obowiązków, które musisz dopełnić jako przedsiębiorca, jak choćby rejestracja działalności gospodarczej czy wybór formy opodatkowania. Jednak wszystkie wymienione zadania doprowadzą Cię do chwili, kiedy będzie można uruchomić sklep internetowy. Musisz jednak pamiętać, że uruchomienie e-sklepu to dopiero początek Twojej przygody jako e-przedsiębiorca. Czeka Cię wiele wyzwań – doskonalenie sposobu obsługi klientów, dbanie o widoczność sklepu w sieci, realizacja strategii marketingowej i sprzedażowej to tylko niektóre z nich. Jesteś na to gotowy?

Comments

comments