Właściwe zarządzanie hasłami, czyli o tym, jak nie stracić swoich danych

Kilkadziesiąt lat temu, w codziennym życiu hasła były wykorzystywane sporadycznie. Jednak wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, w tym internetu czy też bankowości elektronicznej, hasła stały się nieodłączną częścią naszego życia. Niezależnie od tego czy logujemy się na konto w banku, na portal społecznościowy, na konto w ulubionym e-sklepie czy też na pocztę elektroniczną – zawsze musimy podać dane uwierzytelniające. To dziesiątki haseł, loginów, pinów… nietrudno o zawrót głowy.

Silne hasła

Tworząc hasła powinniśmy używać małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Im dłuższe hasło tym lepsze. Absolutne minimum to 8 znaków. Najlepiej, żeby nie były to słowa, które możemy znaleźć w słowniku, gdyż z takimi programy hakerskie do łamania haseł bez trudu sobie radzą. Warto unikać przede wszystkim imion członków rodziny lub zwierząt, dat urodzin i innych osobistych informacji. Jednocześnie hasła powinny być unikalne dla każdego konta i znane wyłącznie jego właścicielowi. Jak wygląda silne hasło? Na przykład tak: @QMQgCNMgl:=]$Q9x. Nie masz głowy do tworzenia takich haseł? Możesz skorzystać z darmowych generatorów losowych haseł, które zaproponują gotowe ciągi znaków.

Droga na skróty

Niestety wielu z nas nie może pochwalić się doskonałą pamięcią, dlatego staramy się ułatwiać sobie życie sięgając po różnego typu rozwiązania. Często ryzykowne. Niekiedy wybieramy bardzo proste hasła, takie jak 12345, qwerty, haslo, password, 123456789 etc.. Nie trzeba być specjalistą od cyfrowego bezpieczeństwa, aby domyślić się, że są to hasła banalne i tak łatwe do złamania, iż nie stanowią żadnej ochrony. To trochę tak, jakby ich nie było.

Innym popularnym sposobem jest ustawianie jednego hasła do wszystkich kont. To też nie jest dobra strategia, nawet jeśli zastosujesz mocną kombinację znaków, bo wystarczy, że cyberprzestępcy złamią jedno hasło, by zyskać dostęp do wszystkich kont, z których korzystasz.

Są też osoby, które stawiają na tradycyjne rozwiązania i swoje dane do kont zapisują w notesie, ewentualnie w dokumencie word lub arkuszu kalkulacyjnym. Być może nawet słyszałeś o takich przypadkach, jak afera z laptopem premiera Donalda Tuska i przyklejoną do niego karteczką z danymi logowania albo zdjęcie z pracownika Agencji Zarządzania Kryzysowego na Hawajach z komputerem oraz hasłem do niego w tle. Nie da się ukryć, że zapisywanie danych do logowania, chociażby na charakterystycznych żółtych karteczkach, to nie jest dobra strategia, bo dane bez trudu mogą przechwycić osoby postronne.

Jak zapamiętać wszystkie hasła?

Oczywiście zapamiętanie dziesiątek, a nawet setek silnych, unikalnych haseł to ogromne wyzwanie, właściwie niemożliwe do wykonania. Tym bardziej, że pamięć bywa zawodna. Nie wspominając o tym, że chcąc zachować pełne bezpieczeństwo powinniśmy od czasu do czasu zmieniać hasła na nowe. Dlatego z pomocą przychodzi menedżer haseł. Narzędzia takie jak LastPass, 1Password, NordPass, Passwordstate, Dashlane i wiele innych pozwalają skutecznie zarządzać hasłami zarówno na komputerach prywatnych, jak i firmowych. Dzięki nim nie trzeba zaprzątać sobie głowy zapamiętywaniem długich ciągów znaków, a jednocześnie można skutecznie zadbać o bezpieczeństwo danych.

Czy potrafisz zadbać o swoje dane?

Pamiętaj, że cyberprzestępcy, którym uda się przechwycić dane osobowe, mogą je wykorzystać do działalności przestępczej, do wyłudzenia kredytu, do kradzieży pieniędzy z konta bankowego i na wiele innych sposobów. Dlatego kwestia cyberbezpieczeństwa powinna być ważnym tematem dla każdego użytkownika internetu. Zastanów się zatem czy wiesz, jak zadbać o swoje dane w sieci? Czy korzystasz z silnych haseł, dwuskładnikowego uwierzytelniania i innych rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo danych? Jeśli nie to warto podjąć odpowiednie kroki, by o to zadbać.

Comments

comments