Bezpieczeństwo strony www

Internet, który skupia wokół siebie większość ludzi na całym świecie, to między innymi narzędzie pracy, źródło wiedzy, miejsce rozrywki. Medium, które pełni tak wiele ról i jest tak istotne w życiu współczesnego człowieka, skupia mnóstwo wartościowych treści i każdego dnia ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale jest też źródłem licznych zagrożeń. Dlatego tak ważną kwestią jest bezpieczeństwo w sieci.

Bezpieczna strona internetowa z jednej strony jest mniej podatna na ataki ze strony cyberprzestępców, a z drugiej zyskuje wiarygodność. I to zarówno w oczach jej użytkowników, jak i w ocenie wyszukiwarek, co wpływa bezpośrednio na pozycję witryny w rankingu. Dlatego kwestii bezpieczeństwa strony internetowej trzeba się przyjrzeć ze szczególną uwagą.

Certyfikat SSL

Jednym z kluczowych elementów, niezbędnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i wiarygodności strony www, jest obecność certyfikatu SSL. Taki protokół sieciowy pozwala zabezpieczyć przepływ danych poprzez ich szyfrowanie, zapewniając użytkownikom poufność. Certyfikat SSL jest zatem szczególnie ważny dla sklepów internetowych, w których klienci wpisują dane niezbędne do realizacji zamówienia czy też w serwisach, w których zakładają konta użytkowników. Ale tak naprawdę certyfikat SSL powinna mieć każda strona www, tym bardziej, że można go pozyskać nawet za darmo. Tymczasem korzyści są liczne, w tym wzrost zaufania ze strony internautów. Do tego jest to jeden z ważniejszych czynników rankingowych w Google.

Aktualizacje strony internetowej

Niemniej ważnym elementem w zakresie bezpieczeństwa strony www, są jej regularne aktualizacje. Konieczne jest aktualizowanie zarówno oprogramowania, jak i wtyczek, motywu czy też rozszerzeń. Jest to ważne, bo pojawiające się aktualizacje są związane nie tylko z dodawaniem nowych funkcji, ale też z poprawkami, które eliminują ewentualne błędy i z implementacją rozwiązań, które zapobiegają zidentyfikowanym zagrożeniom.

Tworzenie kopii zapasowych

Wśród aspektów technicznych związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem strony jest konieczność regularnego wykonywania kopii zapasowych. Backup pozwoli odzyskać wszystkie dane i pliki w przypadku zarówno losowych, jak i celowych zdarzeń. Dzięki temu nawet jeśli zdarzy się awaria sprzętu albo strona zostanie zainfekowana złośliwym oprogramowaniem, to będziemy mogli powrócić do ostatniej poprawnej wersji i kontynuować działalność. Dla e-biznesu każdy dzień nieobecności w sieci, a nawet każda godzina to często ogromne straty finansowe, którym regularny backup może doskonale zapobiec.

Sprawdzony hosting

Dla bezpieczeństwa strony internetowej ogromne znaczenie ma jakość usług hostingowych. Dlatego wybierając dostawcę nie warto koncentrować się wyłącznie na cenie. Warto postawić na dostawcę, który zapewnia transparentne zasady działania, często tworzy kopie zapasowe strony, a do tego gwarantuje kompleksową obsługę i wsparcie techniczne. Liczy się też, jakie zabezpieczenia chroniące przed atakami hakerskimi, wyciekiem danych czy też awariami systemu są przez niego stosowane.

Staranny wybór dodatków

Mając na uwadze bezpieczeństwo strony www warto starannie wybierać instalowane dodatki i wtyczki. Najlepiej pozyskiwać je ze sprawdzonych, dobrze ocenianych źródeł. Zazwyczaj lepszym wyborem jest zakup motywu lub wtyczki zamiast instalowania niesprawdzonego elementu. Jednocześnie należy usuwać z serwera wszystko to, co nie jest potrzebne. Jeśli więc mamy nieużywane dodatki, to najlepiej usuwać takie pozostałości. Im większy porządek, tym łatwiej zadbać o bezpieczeństwo, w tym o wspomniane już dokonywanie aktualizacji.

Silne hasła i wielostopniowa weryfikacja

Ostatnim elementem, na który chcemy zwrócić uwagę są dane dostępowe do strony. Przede wszystkim warto je dawać tylko zaufanym osobom. Po drugie należy stosować silne loginy i hasła do panelu administracyjnego. Login „admin” i hasło „hasło”, „123456” czy też „qwerty” nie zapewnią żadnego bezpieczeństwa. Dobrze jest też stosować wieloetapową weryfikację, która zmusza użytkownika, aby każdorazowo potwierdzał swoje logowanie.

Wprowadzenie procedur bezpieczeństwa może wydawać się kłopotliwe, ale wymaga jedynie odrobiny systematyczności i zachowania zdrowego rozsądku. Proste elementy jak certyfikat SSL czy też wprowadzenie silnego hasła skutecznie pomagają unikać dotkliwych konsekwencji, które są skutkiem działalności cyberprzestępców czy też losowych wydarzeń.

Comments

comments