Hosting SSD

Serwery wyposażone w superszybkie dyski SSD tj. Solid-State Drive są doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na wydajność i stabilność diametralnie przewyższa dotychczasowe możliwości. Jest to szczególnie istotne, gdy w grę wchodzą serwery baz danych, serwery buforujące, czy wszelkiego rodzaju serwisy e-commerce i sklepy internetowe generujące w sposób dynamiczny wiele treści.

Hosting SSD jest znacznie bardziej rozwinięty pod niemal każdym względem w stosunku do dotychczasowo stosowanych rozwiązań. Wykorzystując dyski SSD wzrost wydajności jest niewyobrażalny w stosunku do hostingu opierającego się na tradycyjnych dyskach mechanicznych tj. talerzowych.

Użytkownicy porównujący działanie strony od razu zauważą wzrost wydajności przy wykorzystaniu dysków SSD. Wzrost szybkości ładowania się witryn i jej danych jest niebywale wysoki. Czynnik ten jest także dość istotny dla robotów wyszukiwarek, a więc nie pozostaje bez wpływu na pozycje samej strony.

Dyski SSD, tj. półprzewodnikowe oparte o technologię FLASH w przeciwieństwie do tradycyjnie stosowanych dysków HDD, nie zawierają żadnych ruchomych części. W dyskach HDD całość zapisu i odczytu odbywa się przez dwie ruchome głowice elektromagnetyczne. Te przez długi czas oczekiwania na odnalezienie konkretnego sektora na ruchomym talerzu, przyczyniały się do znacznego spadku wydajności. Rzecz jasna nie pozostawało to bez wpływu na funkcjonowanie danej strony internetowej.

Dane zapisane na serwerze będące źródłem konkretnej strony internetowej, w momencie jej odwiedzin przez użytkownika trafiają do jego komputera. Dla komfortu działania witryny, a co za tym idzie korzystania z niej, najważniejszym czynnikiem jest szybkość jej ładowania. Im strona większa, bardziej złożona, posiadająca sporo baz danych, tym gorzej z jej działaniem. Jeżeli do tego weźmiemy pod uwagę popularność strony, a co za tym idzie większych ruch na stronie, to spadek w odczycie danych nawet o kilka milisekund staje się widoczny gołym okiem.

Osoba przeglądająca konkretną stronę z reguły nie czeka na jej poprawne załadowanie, gdy ta działa wolno. Po prostu ją zamyka i szuka innej witryny. W dłużej perspektywie, taka utrata użytkowników, a więc potencjalnych klientów, czy usługobiorców może okazać się dość zgubna dla danego biznesu. Dla branży e-commerce, opóźnienie ładowania strony o sekundę, może przełożyć się nawet o 7 procentowy spadek konwersji.

Czas ładowania strony ma zatem niezwykle duży wpływ jej żywotność. Szybciej ładująca się witryna, to mniejszy odsetek odrzuceń, a co za tym idzie większa liczba odwiedzin witryny i jej podstron.

Trzeba zaznaczyć, że serwery oparte o dyski SSD odznaczają się wysoką i niezmienną wydajnością. Wynika to głównie z ich konstrukcji. Każda komórka pamięci flash w dyskach SSD może być zapisana określoną i nieprzekraczalną liczbę razy. Przy czym po jej przekroczeniu dana komórka nadaje się już tylko do odczytu.

Pewnego rodzaju zabezpieczeniem w tym wypadku jest tutaj zrównoważenie zużycia zapisywanych komórek. Polega ono na równomiernym zapisie oraz ogólnej kontroli by żadna z komórek nie była wykorzystywana częściej od innych.

Taki proces znacząco podnosi żywotność dysku SSD, a jego średni czas bezawaryjnego funkcjonowania się wydłuża.

Ważna funkcją w kwestii bezpieczeństwa oraz wydłużenia żywotności dysku SSD jest też tutaj tworzenie zapasowego obszaru zdrowych komórek. Zwykle sięga on ok. 30 procent powierzchni dysku z blokadą dostępu do jego zasobów dla użytkownika. Całość opiera się o prostą zasadę wewnętrznego back-up’u. Jeżeli dana komórka dysku SSD osiągnie limit lub przestanie działać, to jej zawartość zostaje automatycznie kopiowana do zapasowego obszaru. Wszystko odbywa się bezstratnie dla użytkownika.

Zachowanie pełnej płynności oraz szybkości jest tu priorytetem!

Co istotne i warte podkreślenia, dyski SSD są bardzo trwałe i znacznie mniej podatne na jakiekolwiek uszkodzenia!

Brak ruchomych elementów, o których wspomniano wyżej  czyni z dysków SSD niebywale bezpieczne, wydajne i sprawne miejsce przechowywania informacji. Przekłada się to na zwiększoną odpornością w kwestii zewnętrznych urazów mechanicznych oraz zmniejsza drastycznie ryzyko wystąpienia awarii wywołanej skrajnymi temperaturami, czy skokami napięcia.

Hosting na serwerze SSD jest wydajniejszy i stabilniejszy od tradycyjnych rozwiązań, oferuje przy tym niebywałą funkcjonalność oraz elastyczność!

Comments

comments