Hoteling (kolokacja) a hosting – czym się różnią i co wybrać?

Firmy mają coraz większe wymagania wobec dostarczycieli usług IT, którzy jednak starają się im sprostać i dostarczać najlepsze rozwiązania. Niektóre pojęcia związane z tymi rozwiązaniami mogą być jednak mylnie rozumiane. Doskonałym przykładem jest hoteling (kolokacja), który bywa utożsamiany z hostingiem. W praktyce pomiędzy tymi pojęciami zachodzi jednak znaczna różnica.

hosting

Czym jest hosting?

Hosting to bardzo popularna usługa polegająca po prostu na udostępnianiu zasobów. Takie zasoby to przede wszystkim serwery, a więc sprzęt, ale również domeny internetowe, czy obsługa techniczna. Dzięki takim usługom, klient ma możliwość umieszczenia swojej witryny internetowej lub firmowej poczty na takim serwerze.

Co to jest hoteling?

Hoteling polega zaś na umieszczaniu swoich własnych serwerów w serwerowni usługodawcy. Wiele firm daje możliwość wynajęcia miejsca w szafach serwerowych w swoich własnych pomieszczeniach i jednocześnie zapewniają w ten sposób pełne bezpieczeństwo oraz ewentualną pomoc i obsługę techniczną. Taka usługa jest coraz bardziej popularna na całym świecie, również w Polsce.

Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne dla firm?

Eksperci wskazują, że hoteling, czyli kolokacja opłaca się przede wszystkim firmom dużym i rozbudowanym. Bardzo często posiadają one bardzo specjalistyczne oprogramowanie i posługują się sporą ilością danych, ale nie chcą inwestować w rozbudowę infrastruktury informatycznej. Jeśli zaś firma nie korzysta ze skomplikowanego oprogramowania, a serwery wykorzystuje w nieco bardziej ograniczony sposób, wówczas hosting jest dla niej idealną propozycją.

Jakie dodatkowe zalety oferuje kolokacja?

  • Jest to rozwiązanie znacznie tańsze, niż budowa swojej własnej serwerowni. Trzeba się jednak liczyć z nieco wyższymi kosztami, niż w przypadku cloud computing.
  • Ogromną zaletą jest specjalistyczna obsługa oraz profesjonalne wsparcie techniczne.
  • Serwery są skonfigurowane przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Można więc z nich korzystać o dowolnych porach i przez dowolną ilość czasu.
  • W takich firmach wykorzystywany jest sprzęt sieciowy najwyższej klasy, a więc można liczyć na najlepsze serwery oraz inne urządzenia dostępne na rynku.
  • Dodatkową zaletą jest również gwarancja jakości usług, która objęta jest umową SLA.

Każdy dostawca oferuje również szereg dodatkowych usług i jest bardzo elastyczny w stosunku do klienta. Można więc ustalać z nim swoje własne zasady współpracy i skorzystać z dodatkowych rozwiązań, korzystnych dla firmy.

Decydując się na hosting, można liczyć przede wszystkim na bezpieczeństwo swoich danych oraz na całodobową obsługę techniczną. Poza tym, dobrą opcją dla firm są korzystne warunki cenowe takiej usługi. Na pewno mniejsze firmy, które nie mają ogromnych potrzeb serwerowych mogą z powodzeniem zdecydować się na hosting i czerpać z tego rozwiązania spore korzyści. Na rynku funkcjonuje wielu usługodawców i większość z nich oferuje naprawdę przejrzyste i jasne warunki współpracy z klientami.

Comments

comments