Osobne konta hostingowe dla różnych stron internetowych – tak czy nie?

Zróżnicowanie asortymentu produktów lub usług, a także dywersyfikacja źródeł przychodów jest podstawą prowadzenia biznesu i inwestowania, gdyż tylko takie podejście pozwala na zmniejszenie ponoszonego ryzyka i zmaksymalizowanie zysków. Czy tak samo powinniśmy podchodzić do posiadanych stron internetowych, różnicując konta hostingowe dla każdej z nich?

Łatwiejsze zarządzanie stronami internetowymi

Zastanów się przez chwilę, co byłoby dla Ciebie łatwiejsze – zarządzanie wieloma stronami w jednym miejscu, czy zarządzanie nimi na osobnych serwerach? Zapewne wybierzesz pierwszą opcję. Nic dziwnego – zazwyczaj mamy tendencję do wybierania ujednoliconych rozwiązań, jak choćby konsolidacja kredytów, centralizacja władzy, fuzja firm, unifikacja prawa czy integrowanie zespołów… Scalanie, jednoczenie, kumulowanie czy skupianie różnych elementów przeważnie kojarzy się nam ze współpracą, harmonią, wygodą, stabilnością i bezpieczeństwem. Czy w ten sam sposób należy myśleć w przypadku zarządzania stronami internetowymi?

Czy warto inwestować w osobny hosting?

Okazuje się, że utrzymywanie kilku stron na jednym serwerze, w ramach hostingu współdzielonego i jednego konta często nie jest optymalnym rozwiązaniem. Dlaczego? Ewentualna awaria wpłynie nie na jedną, a na wszystkie witryny, którymi administrujesz. Przywrócenie utraconych danych będzie z kolei łatwiejsze dla jednej strony, niż dla kilku jednocześnie. Warto też pamiętać, że osobne konta hostingowe, to osobne loginy i hasła, co sprzyja zachowaniu większego poziomu bezpieczeństwa dla wszystkich stron, którymi się opiekujemy. Rozdzielenie stron na różne konta to także łatwiejsze zarządzanie mailingiem, który jest wciąż jednym z najbardziej istotnych metod dotarcia do klientów.

Posiadanie osobnych kont hostingowych dla poszczególnych witryn to też mniejszy kłopot w przypadku wydarzeń, których obecnie możesz nie brać pod uwagę – choćby znacznego wzrostu popularności jednej ze stron, przez co konieczne będzie obsłużenie wzmożonego ruchu, najlepiej bez konsekwencji dla pozostałych witryn. Innym zdarzeniem, którego prawdopodobnie nie przewidujesz, jest ewentualna sprzedaż strony – będzie to mniej problematyczne, jeśli strona będzie zarządzana w ramach osobnego konta hostingowego. Mogą się wydarzyć też przykre sytuacje, na przykład konieczność zablokowania strony w przypadku podejrzenia o popełnienie przestępstwa. Jeśli na jednym serwerze będziesz utrzymywać kilka stron to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystkie zostaną zablokowane.

Bezpieczeństwo jako priorytet

Chcesz zabezpieczyć się na wszelkie ewentualności? W miarę możliwości zdecyduj się na osobny hosting dla każdej ze stron, bez względu na to, czy są to strony Twoje czy Twoich klientów. Pamiętaj, że zawsze coś może pójść nie tak jak powinno, nawet nie z Twojej winy. Utrzymywanie wielu stron na jednym serwerze to zawsze pewne zagrożenie, a nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć. Choć rozdzielenie stron na różne konta hostingowe jest rozwiązaniem droższym i być może trochę bardziej kłopotliwym w codziennej pracy, to bezpieczeństwo jest bezcenne. Utrata wszystkiego co posiadasz w jednej chwili jest z całą pewnością o wiele bardziej przerażająca, niż wszelkie ewentualne niedogodności.

Comments

comments