Różnice między motywem, a szablonem w WordPressie

Zastanawiasz się, czym różnią się szablony od motywów WordPress? A może zupełnie nieświadomie używasz tych pojęć zamiennie? Sprawdź czym tak naprawdę jest motyw, a czym jest szablon!

Pojęcie szablonu oraz motywu na WordPressie mylone są niekiedy nawet przez osoby korzystające z tego systemu CMS od lat. Jednak zaczynając swoją przygodę z WordPressem warto je rozróżniać, aby w pełni zrozumieć ich funkcje i ułatwić sobie komunikację z innymi użytkownikami systemu lub specjalistami, którzy na nasze zlecenie tworzą nam stronę internetową. Jest to istotne ponieważ przy tworzeniu strony www decyzja o tym, jak będzie one wyglądać jest jedną z najtrudniejszych do podjęcia, więc nie ma sensu na starcie wywoływać nieporozumień.

Motywy na WordPressie – czym są?

Motywy odpowiadają za ogólny wygląd strony, czyli układ elementów, układ responsywny, wygląd czcionki, zastosowaną kolorystykę i wiele innych elementów. Możemy je znaleźć w oficjalnym repozytorium WordPressa, a także na portalach z płatnymi motywami. Motywy zarządzamy w zakładce „Wygląd” w panelu administratora.

Dana strona może funkcjonować w oparciu o jeden, wybrany motyw, choć można mieć zainstalowanych dużo więcej motywów. Warto jednak wiedzieć, że ze względów bezpieczeństwa rekomenduje się usuwanie nieużywanych motywów WordPress.

Szablony na WordPressie – co to takiego?

Szablon WordPress, znany także jako template lub layout to część motywu lub wtyczki. Oznacza to, że wybrany motyw może, choć nie musi, zawierać szablony dla poszczególnych podstron, w różnych układach i schematach. Jeśli wykorzystujemy motyw, który posiada wbudowane szablony, to przy edycji dowolnej podstrony w bloku „Atrybuty strony” znajdziemy dodatkową listę wyboru.

Szablony to swoiste gotowce, sugerujące jak może wyglądać na przykład strona główna, podstrona z cennikiem, podstrona z FAQ, podstrona kontakt etc. Oczywiście szablon jest tylko pewnym wzorem, który można dostosowywać zgodnie z indywidualnymi potrzebami i funkcją motywów pozwalającą na stworzenie dodatkowych styli dla wybranych podstron.

Motyw vs szablon.

Podsumowując, motyw odpowiada za całokształt wyglądu i ogólny styl strony, a szablony za układ poszczególnych podstron.

Comments

comments